Poprzedni temat «» Następny temat
[112l.] Green serenity
Autor Wiadomość
darma11 
Administrator

Wysłany: 2011-11-30, 23:06   [112l.] Green serenity

Hey
To moja praca, którą wysłałem na International Aquatic Plants Layout Contest 2012. Poniżej możecie przeczytać sobie cały wątek o tym zbiorniku i zobaczyć jak ewoluował. Wcześniej praca nosiła nazwę "Zielony zakątek" ale Adam Paszczela kilka lat temu wysłał swój zbiornik właśnie do Japonii pod takim tytułem, dlatego zmieniłem tytuł na Green serenity... (Zielony spokój :-) )
Praca ostatecznie zajęła 742 miejsce na 2021 aplikacji z całego świata.

A to list, który dostałem z Japonii od ADA z informacją o zajętym miejscu.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Po dwumiesięcznych przegranych bojach z poprzednią aranżacją na Nowej Amazonii na początku września postawiłem obecną kompozycję. Mam nauczkę na przyszłość, by nie brać kamieni z niezidentyfikowanymi domieszkami i nie brać piachu z hałd, które nie wiadomo do czego służą. Na szczęście to nie Amazonia NEW była sprawcą mojego niepowodzenia, choć na początku ją o to obarczałem. Przypomnę tylko, że przy pierwszej aranżacji padały mi wszystkie rośliny które sadziłem. Po wymianie piachu i ułożeniu nowych kamieni, podłoże spisuje się tak, jak Amazonia II, którą miałem 3 lata temu a którą polecam każdemu. Miałem co prawda jeszcze problem z mętną wodą, ale prefiltr z waty SERY i kilka podmian doprowadziły wodę do stanu przejrzystości.
Zaryzykowałem i posadziłem dzisiaj blyxę. Dwa razy próbowałem ją posadzić już po zmianie aranżacji i bez skutku. Rozpływała mi się po 2-3 tygodniach. Nie wiem czemu, bo kilka lat temu na Amazonii II utrzymywałem piękną blyxę i to bez dwutlenku węgla z butli. Jak przeanalizowałem sytuację, to obecne nawożenie różni się od tego sprzed kilku lat tym, że obecnie nie podaję Magnezu. Od pewnego czasu zacząłem więc podawać siedmiowodny Siarczan magnezu i zobaczymy czy to coś blyxie pomoże.
Czekam jeszcze na stado Razbor Hengela, ale są problemy z importem z Azji.
Pozdrawiam i Zapraszam do komentowania

Akwarium: 80x35x40 [112l] OW
Oświetlenie: 2 x 24W (2xT5 Osram SkyWhite 880) + 11W PLS (865)
Nawożenie: Mikro (PG Classic) + Chelat Fe. Makro (KNO3, K2SO4, KH2PO4 i ostatnio MGSO4*7H2O ). Do tego biostymulator Tytan.
CO2: butla 1,5 kg + dyfuzor z filtra narurowego
Podłoże: ADA Amazonia NEW + żwir budowlany
Parametry wody: ph-6,8; Kh-5; NO3-10-25; PO4-1.
Ogrzewanie: brak.
Filtracja: filtr zewnętrzny Eheim 2213 (Sera siporax).
Podmiana wody: 1/3 objętości zbiornika raz na 2-3 tygodnie.
Woda: kranówka zmiękczana Kationitem.
Flora: Blyxa japonica, Eleocharis acicularis, Eleocharis parvula, Lagarosiphon madagascariensis, Limnophila aromatica, Micranthemum umbrosum, Phoenix moss, Rotala rotundifolia, Staurogyne sp.,
Fauna: Molinezja - 3 szt. i Otocinclus - 2 szt.

Ostatnio zmieniony przez darma11 2012-11-17, 17:42, w całości zmieniany 7 razy  

Moraś 
Aktywny użytkownik

Wysłany: 2011-12-01, 10:43   

No bardzo ładnie się to wszystko prezentuje , zrobione z dbałością o najdrobniejszy szczegół . Moje gratulację

dwael 
Zapaleniec

Wysłany: 2011-12-01, 11:41   Re: Zielony zakątek [112 l.]

Całkiem ładnie to wygląda, Darku. Faktycznie, że dbałość o szczegóły w aranżacji zbiornika podnosi jego walory ozdobne. Ciekawi mnie, jak - w perspektywie czasu - zachowuje się drobny piasek, jeśli chodzi o bakterie beztlenowe? Dobierając podłoże w swoim zbiorniku celowo omijałem piasek, jako potencjalne źródło "zgorzeli", kierując się informacjami zasłyszanymi/ znalezionymi w internecie. Biorąc pod uwagę fakt, że posiadam parę apistogramek, a być może na dniach jeszcze mi jedna para przybędzie, jakaś wysepka z piaskiem bardzo by mi się przydała.

klobukos 
Stały bywalec

Wysłany: 2011-12-01, 21:06   

1) Witam po dłuuuugiej przerwie :)
2) Aranż... co tu komentować Darek. U ciebie standard, czyli rewelacja. Niech jeszcze woda zrobi się bardziej przezroczysta i będzie super. Szkoda że poprzedni aranż został usunięty, na żywo prezentował się bajecznie
3) Żeby nie zakładać zbędnego topica. Wykrakałeś. Sprzedałem baniak i teraz przyszedł czas na żałowanie. W przyszłym tygodniu kupuję nowy zbiornik, trochę mniejszy niż był - co by nie zajechać się finansowo i nie mieć nadmiaru pracy, więc pewnie zakupię 72 litry. Zapewne zresztą na borowiczkach, facet ma ceny nieziemskie. O porady jeszcze nie raz się zgłoszę, a o efektach zakupów i postępach będę informował :)

darma11 
Administrator

Wysłany: 2011-12-01, 22:36   Re: Zielony zakątek [112 l.]

Dzięki Panowie za przychylne komentarze :-D

Moraś napisał/a:
No bardzo ładnie się to wszystko prezentuje , zrobione z dbałością o najdrobniejszy szczegół.

Marek, kilku szczegółów nie ukrywałem, bo uznałem że to nie jest finałowa fotka, więc tak bardzo się nie starałem. Jak widzisz, szyby są zielone gdzie nie gdzie od środka, więc woda wydaje się trochę zielona, czy mętna. Mam plagę malutkich ślimaków, których nie sprzątnąłem, nie wyczyściłem również piasku przy szybie, ani nie wyjmowałem rurek od filtra, więc tych nie uprzątniętych detali jest kilka. Ale kilka jest jak zauważyłeś wyeksponowanych :-)

dwael napisał/a:
Ciekawi mnie, jak - w perspektywie czasu - zachowuje się drobny piasek, jeśli chodzi o bakterie beztlenowe?

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem Leszku Twoje pytanie. Pytasz o strefy beztlenowe w kontekście posadzonych na piasku roślin? Jeśli taka jest intencja Twojego pytania, to powiem Ci, że dwie kępki eleocharisa, które rosną w piasku są w istocie posadzone w plastikowych nakrętkach do których wrzuciłem granulki Amazonii. Następne igiełki wyrastają już na piasku, ale biorą swój początek z sadzonki posadzonej na żyznym podłożu.

klobukos napisał/a:
Wykrakałeś. Sprzedałem baniak i teraz przyszedł czas na żałowanie. W przyszłym tygodniu kupuję nowy zbiornik, trochę mniejszy niż był - co by nie zajechać się finansowo i nie mieć nadmiaru pracy, więc pewnie zakupię 72 litry. Zapewne zresztą na borowiczkach, facet ma ceny nieziemskie. O porady jeszcze nie raz się zgłoszę, a o efektach zakupów i postępach będę informował :)

Michał, wcale nie chciałem krakać. Po prostu było mi szkoda, ale nawet nie tego sprzętu, tylko tego, że rezygnujesz z takiego pięknego hobby. Tym bardziej było mi szkoda, bo przecież przyczyniłeś się w znaczący sposób do powstania tego forum. A sprzedaż akwarium oznaczała że nie będziesz tu zaglądał... bo i po co!
W każdym razie cieszę się że wracasz i na forum i do akwarystyki. Czekamy na Twoje pytania i zagwożdżki, czy jak się to tam mówi teraz ;-)
Służymy radami i roślinami.

Rybiarz 
Aktywny użytkownik
Rybiarz

Wysłany: 2011-12-21, 16:39   

Kurcze moje akwaria nie dorastają do pięt twoim :-? ale może się naucze :rol:

marcink napisał/a:
Postarajcie się chłopcy podciągnąć do poziomu Kuby - Rybiarza.

Cisiek
[Usunięty]

Wysłany: 2012-01-08, 19:38   

Rybiarz napisał/a:

Ja mam tak samo jak kolega Rybiarz. Moje akwa to aż wstyd pokazać na forum, a to twoje Darma11 jest jak bajka!!!!!
Musisz mnie tego nauczyć :) nie wiem jak ale muszę chociaż w 50% mieć tak ładne jak ty.

Rybiarz 
Aktywny użytkownik
Rybiarz

Wysłany: 2012-01-08, 19:49   

Cisiek napisał/a:
Rybiarz napisał/a:

Ja mam tak samo jak kolega Rybiarz. Moje akwa to aż wstyd pokazać na forum, a to twoje Darma11 jest jak bajka!!!!!
Musisz mnie tego nauczyć :) nie wiem jak ale muszę chociaż w 50% mieć tak ładne jak ty.

Cisiek no nauczyć się musimy :-)
Sam robie akwarium roślinne i kurcze boje się kosztów ale to bez znaczenia
Ciśku co ty na to żebyśmy się my raze zebrali i pogadali ?

marcink napisał/a:

Cisiek
[Usunięty]

Wysłany: 2012-01-08, 20:07   

W sumie można by coś pogadać. Ja na roślinniaka się nie rzucam. Głupi nie jestem :). Nie pracuję tylko ucze się więc skąd niby tyle kasy by miało się wziąć? Mam trochę kasy i właśnie zastanawiam się nad kupnem jakiejś małej butli do CO2 bo samo w płynie to chyba nic nie da? Mówisz, że dla ciebie koszta są bez znaczenia, a dla mnie mają duże znaczenie więc na razie nie porwę się na roślinne tylko zmienię aranżację i obsadę w swoim akwarium.

Rybiarz 
Aktywny użytkownik
Rybiarz

Wysłany: 2012-01-08, 20:42   

Cisiek napisał/a:
W sumie można by coś pogadać. Ja na roślinniaka się nie rzucam. Głupi nie jestem :). Nie pracuję tylko ucze się więc skąd niby tyle kasy by miało się wziąć? Mam trochę kasy i właśnie zastanawiam się nad kupnem jakiejś małej butli do CO2 bo samo w płynie to chyba nic nie da? Mówisz, że dla ciebie koszta są bez znaczenia, a dla mnie mają duże znaczenie więc na razie nie porwę się na roślinne tylko zmienię aranżację i obsadę w swoim akwarium.

Wiesz ja myślałem o CO2 w 1000ml butelkach pod ciśnieniem 3 szt = ok 36zl
Troszeczke mnie nie zrozumiałeś koszty mają znaczenie ale uzbierałe sobie bardzo troche dużo kasy przez ok 1 roku.
A na rośline się nie żucajmy ja jestem zainteresowany akwarystyką od ok 6 lat i już wtedy kupowałem z bratem rybcie :P
Ale własne akwa mam 4lata

marcink napisał/a:

darma11 
Administrator

Wysłany: 2012-01-08, 20:45   

Cieszę się, że Wam się podoba :-)
Ale widzę, że straciliście chyba zapał by zrobić coś podobnego, ale nie słusznie.
Panowie, ładne akwarium roślinne można stworzyć również mniejszym kosztem. Nie musi być to podłoże ADA Amazonia, nie muszą to być świetlówki Aquarelle, nie musi być to filtr zewnętrzny EHEIM za 350 złotych, nie musi być dwutlenku węgla z butli wysokociśnieniowej.
Pójdźcie do OBI i tam powinniście znaleźć świetlówkę o barwie 6500 Kelwinów. Tak która będzie miała na przykład moc osiemnaście wat, będzie miała kod: 18W/865. Nie powinna drogo kosztować. Jeśli macie dwie świetlówki w pokrywie, kupcie właśnie te dwie sugerowane. Ważne również jest to, by stosunek mocy światła do pojemności akwarium nie był mniejszy niż powiedzmy 0,32, czyli jak mam akwarium 112 litrów i dwie świetlówki po 18W, to wówczas 36W:112l. daje nam właśnie 0,32. Przy takiej ilości światła możecie trzymać kabomby, moczarki, cryptocoryny, microsoria, mchy, valisnerie, sagittarie, bacopy. To są również ładne rośliny i do tego łatwe w uprawie. Na giełdzie akwarystycznej dostaniecie te rośliny po fajnych cenach. Te gatunki poradzą sobie bez CO2 z butli.
Jeśli macie filtr wewnętrzny, to niech taki zostanie, jeśli nie macie żadnego filtra, to polecam tanie a bardzo dobre chińskie filtry HW. Wiem że sklep zoologiczny w Imielnicy ma chyba takie w ofercie. Te do mniejszych zbiorników kosztują chyba ok. 100 złotych.
Kupcie podłoże JBL AquaBasis plus na spód a na wierzch zwykłe małe kamienie o granulacji 3-4 milimetrów. Opakowanie 5 kg tego podłoża kosztuje ok. 35 złotych. Do tego nawóz: jeden mikro a drugi makroelemetowy (ten na razie w jednej buteleczce), to też niewielkie koszty, jeśli ktoś Wam zrobi z soli. Na przykład Pan Paweł z forum (geinio2) robi takie nawozy.
Jak widzicie te koszty naprawdę mogą być akceptowalne przez rodziców. W zależności co już posiadacie, mogą wahać się od 100 do 250 złotych. Może uda Wam się zdobyć tyle kasy? Jak Wy uważacie?

barthous 
Zainteresowany tematem

Wysłany: 2012-01-08, 20:46   

Hej ,
Zbaczamy troche od tematu ale napisze coś od siebie -
Ucze się, nie zarabiam. W domu (kawalerce) mam akwarium 200l typowo roślinne i akwarium morskie 30l. Nie jestem milionerem ale udaje mi się utrzymać zbiornik. Wcześniej niemiałem rośłin nawet takej jak limpholia sessiflora którą dostałem od Moraś-a. Dzięki forum mam roślinki, pomoc itp.
Daje się rade :!:

klobukos 
Stały bywalec

Wysłany: 2012-01-08, 21:20   

Tak jak napisali przedmówcy, żeby zrobić i przede wszystkim utrzymać ładne akwarium roślinne, nie potrzebne są jakieś gigantyczne nakłady finansowe. W szczególności jeśli macie już zbiorniki i pokrywy.
Na moim przykładzie, zakupiłem 2 filtry kaskadowe (1 do filtracji mechanicznej, drugi biologicznej) po 18zl/szt. Podłoże to substrat, za który zapłaciłem ok 50 zł za worek 5,5kg (a przecież nie trzeba kupować tak drogiego). Tło to czarna okleina (3zł w sklepie z tapetami). Grzałki brak, w końcu w pokoju mamy ciepło.
Kamienie i korzenie można albo kombinować samemu, albo jeśli ktoś nie ma wiedzy/czasu - wybrać się na giełdę akwarystyczną.
Nawozy - gotowe Aqua Artu kupicie za łącznie ok 20-30zł, starczą wam na długo.
Rośliny - większość można zdobyć gratis, czy to od znajomych, czy to z forum
Zostaje tylko sprawa ryb - ale przy 10-20szt ryb to nie jest jakiś gigantyczny wydatek
Co do CO2 - mniej wymagające rośliny można hodować bez CO2.

Cisiek
[Usunięty]

Wysłany: 2012-01-09, 17:49   

darma11 napisał/a:
Cieszę się, że Wam się podoba :-)
Ale widzę, że straciliście chyba zapał by zrobić coś podobnego, ale nie słusznie.
Panowie, ładne akwarium roślinne można stworzyć również mniejszym kosztem. Nie musi być to podłoże ADA Amazonia, nie muszą to być świetlówki Aquarelle, nie musi być to filtr zewnętrzny EHEIM za 350 złotych, nie musi być dwutlenku węgla z butli wysokociśnieniowej.
Pójdźcie do OBI i tam powinniście znaleźć świetlówkę o barwie 6500 Kelwinów. Tak która będzie miała na przykład moc osiemnaście wat, będzie miała kod: 18W/865. Nie powinna drogo kosztować. Jeśli macie dwie świetlówki w pokrywie, kupcie właśnie te dwie sugerowane. Ważne również jest to, by stosunek mocy światła do pojemności akwarium nie był mniejszy niż powiedzmy 0,32, czyli jak mam akwarium 112 litrów i dwie świetlówki po 18W, to wówczas 36W:112l. daje nam właśnie 0,32. Przy takiej ilości światła możecie trzymać kabomby, moczarki, cryptocoryny, microsoria, mchy, valisnerie, sagittarie, bacopy. To są również ładne rośliny i do tego łatwe w uprawie. Na giełdzie akwarystycznej dostaniecie te rośliny po fajnych cenach. Te gatunki poradzą sobie bez CO2 z butli.
Jeśli macie filtr wewnętrzny, to niech taki zostanie, jeśli nie macie żadnego filtra, to polecam tanie a bardzo dobre chińskie filtry HW. Wiem że sklep zoologiczny w Imielnicy ma chyba takie w ofercie. Te do mniejszych zbiorników kosztują chyba ok. 100 złotych.
Kupcie podłoże JBL AquaBasis plus na spód a na wierzch zwykłe małe kamienie o granulacji 3-4 milimetrów. Opakowanie 5 kg tego podłoża kosztuje ok. 35 złotych. Do tego nawóz: jeden mikro a drugi makroelemetowy (ten na razie w jednej buteleczce), to też niewielkie koszty, jeśli ktoś Wam zrobi z soli. Na przykład Pan Paweł z forum (geinio2) robi takie nawozy.
Jak widzicie te koszty naprawdę mogą być akceptowalne przez rodziców. W zależności co już posiadacie, mogą wahać się od 100 do 250 złotych. Może uda Wam się zdobyć tyle kasy? Jak Wy uważacie?

Dzięki za nakreślenie mi tego wszystkiego :) Co do kasy to nie mam aż takich problemów bo nawet nie zarabiając ma się jakieś oszczędności od rodziców :) Ja po prostu nie mam takiej wyobraźni jak Wy i żeby zrobić coś takiego jak Darma11 czy Aquario, ponieważ w akwarystyce siedzę jeszcze za krótko, przynajmniej tak mi mówi znajomy, który jest bardzo doświadczonym akwarystą. Ja bym musiał zobaczyć jakieś ładne akwa na żywo i porozmawiać na jego temat jak to robić.
Sorki darma11, że tak odbiegam od twojego tematu.

darma11 
Administrator

Wysłany: 2012-01-15, 22:27   

Z tej racji, że mam w planach wysłać zdjęcia mojego akwarium na konkurs IAPLC 2012 do Japonii, zrobiłem wczoraj małą sesje fotograficzną. Jestem nawet zadowolony z tego co mi wyszło. No właściwe nie mnie, bo osobiście bardzo się nie znam na trybach manualnych aparatów, więc fotki pstrykał kolega Tomek.
Florę złapałem prawie w optymalnym momencie, choć widzę, że dzisiaj aromatica jeszcze ładniej wygląda niż wczoraj. Zależało mi, by poszczególne gatunki roślin były na określonym poziomie rozwoju wzdłużnego i dlatego w ciągu ostatnich dwóch, trzech tygodni niektóre gatunki ciąłem nawet dwa razy, ścinając dopiero co odrośnięte, świeże końcówki (stożki).
Aplikacje na konkurs należy wysłać do 31 maja, więc mam jeszcze trochę czasu. Może za jakiś czas urządzę drugą sesję. Jeśli oczywiście zdecyduję się wysłać. Chłopacy w kraju też już szlifują swoje aranżacje i chwalą się tzw. zajawkami pochodzącymi ze swoich zbiorników. Jak patrzę na niektóre z nich, to zaczynam mieć wątpliwości czy faktycznie powinienem wysłać swoje zdjęcia. Bo poziom prezentują dla mnie póki co nieosiągalny.
Regulamin konkursu jest taki, że nie mogę pokazać Wam całego akwarium od frontu a jedynie jego fragmenty.

Odpowiedz do tematu