Poprzedni temat «» Następny temat
54l new age
Autor Wiadomość
darma11 
Administrator

Wysłany: 2011-08-14, 12:59   

Kamil94 napisał/a:
CO2 jednak dzięki Easy Carbo

Easy Carbo to nie jest CO2 tylko węgiel w płynie a to nie to samo. Trochę szkoda że nie masz butli, no ale trzeba się zmierzyć z roślinami tym czym posiadasz. Może nie będzie źle.

Kamil94 napisał/a:
czytałem na innym forum, że na początku póki nie ma ryb warto dawać więcej, pomaga to podobno przy glonach

Rybom i czterokrotne dawki nie szkodzą, bo to jest jak napisałem węgiel a nie CO2.

Kamil94 napisał/a:
Zalecane na moje 54l jest 1ml dziennie, a ja podaję 1,5ml.

No i myślę, że możesz przy takiej dawce zostać. Gdy wchodzą glony stosuje się dawki czterokrotnie większe niż zaleca producent.

Kamil94 
Stały bywalec

Wysłany: 2011-08-14, 18:13   

Słuchaj, no skoro to jest tylko węgiel to nie wiem czy to wystarczy. Hmm, ale przecież węgiel reaguję z tlenem tworząc CO2.Co prawda mam pewność, że reakcja ta zachodzi podczas spalania, ale nie wiem czy może też zachodzić bez dostarczenia energii z zewnątrz co ma miejsce w akwarium. No i nie wiem czy w akwa tworzy się w jakimś stopniu CO2 czy tylko występuję ten węgiel jako rozpuszczony w wodzie. Dlatego nie wiem też czy myśleć nad czymś więcej czy to na razie wystarczy bo od biedy mogę skonstruować tą bimbrownię z kwasku i sody póki co.

geinio2
Gość
Wysłany: 2011-08-14, 19:14   

Siema. Bez co2 nie pojedziesz, nie restartuj manado sie wyklaruje a na twoich roslinach widze braki makro. Cierpliwosci i pamietaj zbyt czeste zmiany nie wroza nic dobrego. U mnie akwa na manado chodzi jak zegarek ja sobie chwale ale beda i wrogowie. Jak najszybciej co2 i jazda na maxa.

Moraś 
Aktywny użytkownik

Wysłany: 2011-08-15, 17:59   

Cytat:

Siema. Bez co2 nie pojedziesz, nie restartuj manado sie wyklaruje a na twoich roslinach widze braki makro. Cierpliwosci i pamietaj zbyt czeste zmiany nie wroza nic dobrego. U mnie akwa na manado chodzi jak zegarek ja sobie chwale ale beda i wrogowie. Jak najszybciej co2 i jazda na maxa.

taa ja w 100 % potwierdzam to co napisał geinio CO2 i jeszcze raz CO2

Kamil94 
Stały bywalec

Wysłany: 2011-08-16, 18:42   

Dziś przyszły te sole co zamawiałem czyli:
-KNO3 (według instrukcji 50g rozpuszczone w 150ml wody 1ml/dzień podniesie N o 4,5mg/l i K o 16mg/l)
-MgSO4 (według instrukcji 50g rozpuszczone w 100ml wody 2ml/dzień podniesie Mg o 15,5mg/l i S o 31,5mg/l)
-KH2PO4 (według instrukcji 25g rozpuszczone w 1000ml wody 0,5ml/dzień podniesie K o 0,3mg/l i P o 0,45mg/l)
-K2SO4 (według instrukcji 50g rozpuszczone w 550ml wody 2ml/dzień podniesie K o 11,5mg/l i S o 10,5mg/l)
I to każda sól jest na 100l wody czyli stosować pół dawki?

darma11 
Administrator

Wysłany: 2011-08-16, 22:13   

Kamil94 napisał/a:
-KNO3 (według instrukcji 50g rozpuszczone w 150ml wody 1ml/dzień podniesie N o 4,5mg/l i K o 16mg/l)

Patrząc na skład Twojego KNO3, to albo ktoś walnął gafę w opisie albo sprzedał Ci saletrę ogrodniczą. Ty musisz mieć saletrę spożywczą czyli czyste KNO3. Spożywczy azotan potasu w większym stopniu podnosi N niż K. K mniej więcej stanowi 0,6 zawartości N. Spójrz ile u Ciebie zostaje podniesiony azot a o ile potas. To nie tak :-( W sieci są też osoby, które sprzedają ogrodniczy siarczan potasu, też na to trzeba zwrócić uwagę. Nie jest on wtedy śnieżno biały, lecz lekko brązowy.

Nie rozumiem też czemu są tam dawki na dzień :?: Wyobrażasz sobie, że dodajesz co dziennie 1 mililitr Twojego KNO3 i K2SO4 z tej instrukcji? Ty masz utrzymać dajmy na to potas na poziomie 15-20 mg/l przez cały czas, to znaczy w każdym dniu. Rozumiem, że rośliny pobierają potas, ale spójrz jaką wartość osiągnie K tylko po dwóch-trzech dniach z tych dwóch soli według Twojej instrukcji :-(

Kamil94 napisał/a:
-MgSO4 (według instrukcji 50g rozpuszczone w 100ml wody 2ml/dzień podniesie Mg o 15,5mg/l i S o 31,5mg/l)

Siarczanu magnezu nie musisz podawać przy Twojej wodzie.

Kamil94 napisał/a:
I to każda sól jest na 100l wody czyli stosować pół dawki?

To nie jest dokładna miarka. Znajdę trochę czasu to wyślę Ci na skrzynkę kalkulator Sławińskiego do obliczania dawek nawozów. Tam wpisujesz dowolną ilość proszku, dowolną ilość wody RO w której go rozpuszczasz i objętość samej wody w akwarium (bez elementów wyposażenia), a kalkulator oblicza Ci o ile mg/l podniesie się stężenie danego pierwiastka w Twoim zbiorniku po dodaniu 1 ml roztworu. Oczywiście pod warunkiem że masz czyste związki!

Kamil94 
Stały bywalec

Wysłany: 2011-08-17, 18:44   

Jeśli chodzi o kolor soli to wszystkie są śnieżnobiałe

darma11 
Administrator

Wysłany: 2011-08-17, 18:56   

Kamil94 napisał/a:
Jeśli chodzi o kolor soli to wszystkie są śnieżnobiałe

To dobrze. Wrzucaj swoje dane na kalkulator i zacznij już podawać poszczególne roztwory. Jeśli nie masz wagi, to w którymś z postów Morasia, albo o jego akwarium albo w dziale nawożenie, podałem wagi w gramach przeliczone na objętość w mililitrach dla każdej z soli. Także możesz proszek odmierzyć w strzykawce. Trzymaj azot na 10, fosfor na 1 a potas na 15 mg/l.

Kamil94 
Stały bywalec

Wysłany: 2011-08-17, 20:20   

No i mam też dobre wieści, że jutro będzie kationit :radocha:

Kamil94 
Stały bywalec

Wysłany: 2011-08-19, 18:53   

No w akwa woda ma teraz ph=7 i KH=9 niestety bo nie chciałem tego tak skokowo zmniejszać. Przy następnej podmianie zbiję do 5 i będzie git także za roślinami już mogę się zacząć oglądać ;-)

Kamil94 
Stały bywalec

Wysłany: 2011-08-23, 18:17   

Mała aktualizacja ;-)
Rośliny coraz lepiej wyglądają Hygrophila Difformis rośnie jak szalona to samo mogę powiedzieć o Hemianthusie Callitrichoides z ok 13 łodyżek zrobiło mi się coś koło 30 :radocha: Heteranthera Zosterifolia też już odbiła, ale Hygrophila Corymbosa zgubiła dolne liście i już wiem dlaczego bo te które wyrastały były dość duże i zabierały tym dolnym światło

darma11 
Administrator

Wysłany: 2011-08-23, 19:21   

No to fajnie. Również się cieszę :-) Sam widzisz że rośliny również trzeba karmić niczym ryby ;-) Traktuj póki co te akwarium jak poligon na którym nauczysz się trzymać swoją florę w należytej kondycji. Jak to opanujesz i poznasz rośliny, to będziesz myślał nad budową dobrej aranżacji. W tym momencie Heteranthera podobnie jak Hygrophila Corymbosa ze względu na swoją wielkość nie nadają się do Twojego małego akwarium, bo optycznie będą pomniejszać zbiornik. Najlepsze będą rośliny o małych blaszkach liściowych. Ale na razie tym się nie przejmuj. Uprawiaj to co posadziłeś. Z czasem przyjdzie kolej na następne rośliny :-)

Kamil94 
Stały bywalec

Wysłany: 2011-08-23, 19:35   

No ja rośliny zmienię właśnie na takie co mają drobniejsze liście bo 54l to mało a ja chcę go optycznie powiększyć. Z tych planów co miałem na początku to tyle mi się w głowie już pozmieniało że hej :-) Wiem że przed filtrem chcę i mam kępę Cryptocoryny Wendtti Tropica bo myślę że jak posadzę za nią coś wysokiego i zielonego to będzie ładny kontrast :-D No trawnik też na 200% z małego henia będzie no i pogostemon też bo po prostu uwielbiam ten gatunek. Tylko nie wiem co dam na tył bo akwa ma 30cm wysokości no i trzeba odliczyć substrat, którego nie żałowałem :-P Przy tej podmianie co będzie teraz zbiję ostatecznie KH do ok 4-5 i ph postaram się ustabilizować na ok 6,5. Krewetki będą albo red cherry albo crystalki, a co do ryb to microrasbory albo boraras briggtae. Kiedyś miałem red cherry i wielkoramienną także myślę że nie będę miał problemów z crystal red ;-)

Kamil94 
Stały bywalec

Wysłany: 2011-08-26, 19:24   

Byłem dziś na Rembiela i na Skarpie w takim jednym zoologu (po schodkach na dół, przy rondzie) niestety nie byłem w Aquaelu na Podolach i w Obi. Będę pewnie we wtorek to tak w Obi kupię świetlówkę bo poszedł mi ten Blau no i myślę żeby kupić 10K to ta będzie na przód a Grolux na tył. W aquaelu kupię Pogostemona jak będzie i może coś jeszcze ;-) . No i efektem dzisiejszych zakupów jest 10 krewetek Red Cherry i trawka Lilaeopsis Brasiliensis. No jako, że moje akwarium jest małe to będzie to roślina 2 planu będzie rosła za małym heńkiem. Z blyxy zrezygnuję bo chyba nie dam jej rady. Po prawo będzie pogostemon i za nim coś wyższego, na środku dzisiejszy zakup, a po lewo jest kępa Cryptocoryny Wendtti Tropica. Na tło myślałem ostatnio nad Rotalą Rotundifolią albo właśnie Hygrophilą Difformis.
Ma ktoś jeszcze jakieś pomysły na tył? akwa 30cm wysokości więc szału nie ma no i minus 7cm substratu czyli 23cm :-( I powiem Wam, że urzekły mnie swoją urodą Rodostomusy ;) ale na razie nie wiem co będzie jeszcze pływać noooo oprócz Otosków.

barthous 
Zainteresowany tematem

Wysłany: 2011-08-26, 19:43   

a może jakieś fotki bo trudno to sobie wyobrazić :)
Pozdrawiam

Odpowiedz do tematu