Poprzedni temat «» Następny temat
Mój nowy aranż
Autor Wiadomość
Moraś 
Aktywny użytkownik

Wysłany: 2011-04-22, 17:30   Mój nowy aranż

Zanim cokolwiek napiszę chcę serdecznie podziękować wszystkim którzy mi pomogli a w szczególności Darkowi .Mój nowy aranz jest całkowicie z innej beczki , po nieudanym biotopie malawi postanowiłem spróbować sił z akwarium roślinnym . Zanim poddacie moje akwarium krytyce wezcie pod uwagę fakt że to mój pierwszy raz . Akwarium: 100x40x50 (200L)
Oświetlenie: 2x30W T8 Philips 865 6500 k +1x39W T5 Sylwania Aquastar 10000 K
Nawożenie:solami KH2PO4 , KNO3 , K2SO4 +PG CLASSIC + PG CARBO
CO2: z butli około 5 bąbli /s rozpylane za pomocą małego filtra wewnętrznego
Podłoże:JBL aqua basis 10 L i rzwir żeczny 22L
Parametry wody:KH 8-9 stopni , azot-15ml/L , fosfor 1-1,5ml/L
Ogrzewanie: brak.
Filtracja: filtr zewnętrzny JBLe900 (wata sery , torf włóknisty i ceramika )
Podmiana wody: 60 litrów raz na tydzień.
Woda: sama kranówka
Flora: Staurogyne sp , Pogostemon helferi , Cryptocoryne wendtii , Rotalla , Limnophila sessiliflora , sagitaria eatoni , limnophila aromatica , mech jawajski
Ostatnio zmieniony przez Moraś 2011-08-13, 19:04, w całości zmieniany 2 razy  

darma11 
Administrator

Wysłany: 2011-04-22, 19:57   

Yes, Yes, Yes :-) Bardzo mi się podoba. Dobra robota Marku. Mówiąc dobra robota mam na myśli zgromadzony sprzęt, rośliny, nawozy i samą aranżację. Wydaje mi się ze jestem wymagający jeśli chodzi o aranżację, ale ta mi się podoba. No oczywiście biorę pod uwagę fakt, że to Twoje pierwsze akwarium roślinne i jest kilka rzeczy co do których można byłoby mieć uwagi. Na przykład te kamienie... są zbyt nisko. Glossostigma a na pewno Staurogyne, jak się rozrosną to jeśli ich nie przykryją, to na pewno zrównają się z tymi kamieniami. Więc kamienie mogłyby być wyższe. Masz bardzo ładny korzeń. Nie wiem tylko, czy niektórych jego części nie podsunąłeś zbyt blisko tylnej szyby. Na III planie masz łodygowce, które będziesz ciął i sadził obok. A jak się rozrosną, to przysłonią niektóre badyle.
Generalnie bardzo mi się podoba. Czekaj jeszcze z solami, tak jak rozmawialiśmy i stopniowo zwiększaj światło. Będę obserwował Twoją pracę i czekamy na wszelkie informacje i aktualizacje bańki. Trzymam kciuki :-)
P.S. Bardzo lubię tę barwę światła, tzn. 6500K i 10000K. Rośliny też ją lubią :-D

geinio2
[Usunięty]

Wysłany: 2011-04-25, 08:24   

Jasne ze fajne akwa trzeba dac mu czas.Na poczatku jest zawsze troche ciezko ale cierpliwosc i czas leczy rany. Podlacz jak najszybciej gaz to wspomozesz rosliny i nie spiesz sie z nawozami bo jak sam pisales maszmale doswiadczenie. Na poczatek polecam ci seachem fluorish jest ok i nic sie przynim nie dzieje zlego.

darma11 
Administrator

Wysłany: 2011-04-25, 09:01   

Marek dał się namówić na sole. KNO3, KH2PO4 i K2SO4 już pewnie czekają rozrobione :-) Pawle, który nawóz Seachema miałeś na myśli pisząc Seachem fluorish :?: Ten mikroelementowy? Jako mikro u Marka czeka na swoją kolejkę PG Classic. Ja mam z nim pozytywne doświadczenia, pewnie jak Ty z Seachem fluorish.

geinio2
[Usunięty]

Wysłany: 2011-04-25, 12:02   

Sorki. Chodzi mi o ten kompletny i z n ,p na etykietce jest anubias mam mile doswiadczenia z tym nawozem na poczatek. musiszprowadzic go z solami bo moze przedobrzyc i klopot.

Moraś 
Aktywny użytkownik

Wysłany: 2011-04-25, 18:12   

darma11 napisał/a:
Marek dał się namówić na sole. KNO3, KH2PO4 i K2SO4 już pewnie czekają rozrobione :-) Pawle, który nawóz Seachema miałeś na myśli pisząc Seachem fluorish :?: Ten mikroelementowy? Jako mikro u Marka czeka na swoją kolejkę PG Classic. Ja mam z nim pozytywne doświadczenia, pewnie jak Ty z Seachem fluorish.
Darku obserwuje rośliny od czwartku to nie licząc ciemniejących liści na zdjęciu ( to chyba Cryptocoryna ) nic specjalnego się z nimi nie dzieje poza tym że trochę się wyprostowały i wyciągnęły ku górze , co do soli masz rację stoją już rozrobione , dzisiaj jest 5 dzień od startu a jutro na 4 dni wyjeżdżam i nie wiem czy już im coś podać czy jeszcze się wstrzymać do powrotu ? a i jak możesz to prześlij mi ten kalkulator a tak dla zapoznania się z nim :mrgreen:

Adamynas 
Początkujący
100x60x45

Wysłany: 2011-04-25, 20:52   

Ze zwartkami już tak jest, że często po posadzeniu rozpadają się liście, często prawie wszystkie. Jednak jak już zaczną rosnąc to osiągają 2x większe rozmiary od koszykowych i nie pilnowane szybko zarastają zbiornik :roll:
Na początek daj 20ppm potasu , resztę makro bym na razie wstrzymał.

darma11 
Administrator

Wysłany: 2011-04-25, 20:53   

Jeśli jest taka możliwość, by żona podała nawóz w razie potrzeby, to odmierz dzisiaj każdego z trzech roztworów i wlej wszystko do jednej buteleczki (słoika). Tylko żona musiałaby obserwować rośliny.
Jeśli natomiast nie ma takiej możliwości, to podaj przed wyjazdem trzy roztwory. W takich dawkach jak rozmawialiśmy.
Kalkulator poszedł na emaila.

P.S. To że Adam każe Ci wstrzymać się z podaniem soli, nie oznacza, że któryś z nas kłamie ;-) Są po prostu różne podejścia i różne szkoły. Ja podaje sole po 3-4 dniach od startu. Nawet jak startuję na Amazonii. Ale nie podaje automatycznie czy dla zasady. Bardzo wcześniej u mnie zaczyna brakować NO3 i PO4. Zastanawiałem się czym to jest spowodowane. Może to kwestia wkładów do filtra. Używam Sera Siporax.

Moraś 
Aktywny użytkownik

Wysłany: 2011-04-26, 07:21   

Adamynas napisał/a:
Na początek daj 20ppm potasu , resztę makro bym na razie wstrzymał.
Witam możesz mi wyjaśnić co oznacza ten symbol 20ppm bo nie bardzo kojarzę

darma11 
Administrator

Wysłany: 2011-04-26, 07:55   

Używa się go zamiennie wobec miary mg/l. Słusznie, niesłusznie... ale się używa.

geinio2
[Usunięty]

Wysłany: 2011-04-27, 19:07   

mozesz dawac od poczatku sole nic zlego sie nie stanie. ja dawalem pol dawki. woda i tak mi zakwitla ale to wlasnie z brakow. stary kup sobie bakterie to unikniesz wielu klopotow chodzi o poprawny cykl azotowy.

Moraś 
Aktywny użytkownik

Wysłany: 2011-04-29, 16:59   

geinio2 napisał/a:
mozesz dawac od poczatku sole nic zlego sie nie stanie. ja dawalem pol dawki. woda i tak mi zakwitla ale to wlasnie z brakow. stary kup sobie bakterie to unikniesz wielu klopotow chodzi o poprawny cykl azotowy.
Mam PG Classic ale jeszcze chyba za wcześnie żeby je podać ( no chyba że chodzi ci o jakieś inne bakterie )

darma11 
Administrator

Wysłany: 2011-04-29, 17:23   

Marku, nie chodzi o PG Classic. Odpowiedziałem na sugestię geinia w poście "nawożenie solami". Tam dowiesz się co musisz zrobić.

geinio2
[Usunięty]

Wysłany: 2011-04-29, 19:12   

z pg clasic troche sie wstrzymaj to micro , zadbaj lepiej po makro no i co2,co2 co2.

Moraś 
Aktywny użytkownik

Wysłany: 2011-04-30, 07:38   

geinio2 napisał/a:
z pg clasic troche sie wstrzymaj to micro , zadbaj lepiej po makro no i co2,co2 co2.
CO2 już śmiga od wczoraj :->
Ostatnio zmieniony przez darma11 2011-05-09, 12:54, w całości zmieniany 2 razy  

Odpowiedz do tematu