Poprzedni temat «» Następny temat
Taśma Led
Autor Wiadomość
havoq 
Zainteresowany tematem

Wysłany: 2015-01-19, 18:14   Taśma Led

Szukałem i nie znalazłem tematu o taśmie która mnie interesuje.
Robiąc porządki w akwarium wpadłem na pomysł żeby zmienić źródło światła ponieważ i tak przepaliła mi się 1 z 3 świetlówek. Myślę nad zastosowaniem Taśmy LED http://softled.pl/pl/p/1-...istar-230V-/218 lub innej dopiero zaczynam poszukiwania. Widziałem że w jednym z wątków chłopaki kombinowali z innymi diodami LED. Ale mnie ciekawią te taśmy. Czy ktoś wykorzystywał takie rozwiązanie z taśmą i czy ma to sens zamieniać świetlówki na taśmę? Jeżeli ktoś się na tym zna to czekam na wasze kilka dobrych lub złych słów.

Danek9 
Poznaje temat

Wysłany: 2015-01-19, 19:15   

Jeżeli to ma być tylko podświetlenie to spoko, a jeżeli źródło światła dla roślin to odpada.

Ja miałem 112l oświetlone modułami 4xled smd 5050 w sumie modułów było 7 (5 zimnych białych i 2 niebieskie) - widno było, aż za bardzo, ale nic na tym nie rosło (miało to swoje plusy, bo glony też nie atakowały).

havoq 
Zainteresowany tematem

Wysłany: 2015-01-20, 07:06   

Z tego co czytalem to wszystko zależy od rodzaju taśmy ,wat i lumenów. Jak mógłbyś podać swoje parametry ledów to opisz je.

dezerter 
Aktywny użytkownik
dezerter

Wysłany: 2015-01-20, 16:33   

Jak chcesz w pokrywę weż te moduły rośliny rosną przy tym świetle.
http://softled.pl/pl/p/Mo...amsung-5630/139

havoq 
Zainteresowany tematem

Wysłany: 2015-01-20, 19:35   

Teraz już się pogubiłem i sam nie wiem czego chce hehe. Muszę znaleźć jakieś dobre rozwiązanie i nie najdroższe. Te moduły wyglądają dobrze tylko jak jest z ich przelicznikiem Watów. Czy do akwarium 160 l żeby otrzymać dobre światło 0,5-0,7 W na litr muszę przeliczać dosłownie jak sprzedawca opisuje czyli 2.5 W na 1 moduł czy jest jakiś inny mnożnik niż w świetlówkach. Jeżeli ktoś ma jakieś inne pomysły na dobre oświetlenie to czekam na szybkie odpowiedzi bo pokrywa jest już bez światła i czeka na nowe :)

dezerter 
Aktywny użytkownik
dezerter

Wysłany: 2015-01-20, 20:23   

A myślałeś o power led co za rośliny będziesz miał w zbiorniku?
Myślę,że 25 modułów do roślin będzie ok.

havoq 
Zainteresowany tematem

Wysłany: 2015-01-20, 20:36   

Patrzyłem na wszystko chyba już i sam naprawdę nie wiem co będzie najlepsze. Roślinki to mchy, może blyxa i dalej nie mam pojęcia bo pozbyłem się wszystkiego prawie akwarium stoi z samymi kamieniami jak na razie. Będę podawał CO2 także coś trochę bardziej wymagającego też pewnie spróbuję wychować. Na początku myślałem żeby się zmieścić w 200 zł ale widzę że to będzie nie możliwe. Chcę to zrobić w miarę porządnie żeby później nie żałować że mogłem dołożyć 50 zł i by było super. Akwarium ma 100x40x40. Z tego co wyczytałem to powyżej 40 cm ledy mają trochę problem z oświetlaniem ale będzie tu ok. Zawsze w razie braku światła mogę dokupić kilka modułów później. Z power Ledów co byś polecił?

yaapeey 
Zainteresowany tematem

Wysłany: 2015-01-20, 21:35   

Zobacz nasz wątek napisany przez bienasia , pokrywa ze spienionego pcv i ledy cree . Zobacz też zbiornik Pawła oparty tylko na tych ledach , ja mam zbiornik 123*40*39 wiec poza długością to samo i jestem zadowolony mchy po prostu szaleją :-P
Ostatnio zmieniony przez dwael 2015-01-20, 22:13, w całości zmieniany 1 raz  

havoq 
Zainteresowany tematem

Wysłany: 2015-01-21, 15:41   

Zrezygnowałem z taśmy. Teraz zaczynam wybór i tu będę się pewnie głowił z tydzień :mrgreen: Przeglądam ciągle wasze posty i sklepy z ledami i zastanawiam się które wybrać. Nie mam zbyt dużego pojęcia o tym , jeżeli ktoś z was mi poleci skąd najlepiej i jakie kupić będę wdzięczny. :-D

dwael 
Zapaleniec

Wysłany: 2015-01-21, 16:36   

Najsensowniejsze LED'y do roślinniaka to CREE. Są drogie ale skuteczne. Zwrócą CI się po jakimś czasie. Napisz do bieniasa, on powie Ci co i jak i za ile.

bienias 
Zainteresowany tematem
...jeszcze latam

Wysłany: 2015-01-22, 09:06   Moje zdanie na temat LED w akwarium

Z własnego doświadczenia popartego czytaniem i analizą wykresów spektrum światła mogę polecić serię CREE XP-G2 6500k. Ledy tej serii trafiają idealnie w spektrum światła niebieskiego i czerwonego, które jest niezbędne do wzrostu roślin. Udział tych kolorów nadal nie jest tak wysoki w stosunku do świetlówek ale mogą stanowić one substytut tychże.

Analiza wykresów pozwoliła mi na wysnucie kolejnego wniosku. Przecież zawsze można dorzucić kilka ledów w pożądanym dla roślin paśmie - taki booster dla roślin. Jak pomyślałem tak zrobiłem i dorzuciłem diody czerwone i niebieskie w ilości niewidocznej dla ludzkiego oka przy zapalonych białych ledach. Ludzia to nie razi a rośliny (widzę to po ludwigii i limnophilii) prawie zes...ły się ze szczęścia. Ludwigia w 2 dni zrobiła się pięknie bordowa a wierzchołki limnophilii lekko pociemniały (co akurat nie jest pożądane ale stanowi że dla niej jest już za dobrze przy powierzchni wody). Mały henio tak się rozrósł że podniósł się z korzenia na którym wegetował od lutego ubiegłego roku.

W nowo tworzącym się akwarium doświadczalnym zamierzam sprawdzić jeszcze jedną rzecz popartą wykresami. Strumień 4000-4500K posiada niemal 2x większy udział światła N i C niż 6500K. Kolor ten jest określany jako neutralny czasami ciepły - dla mnie świecą jak żarówka. W nowym akwarium w nano skali pomieszam ledy 6500K i 4500K bez dodatkowych ledów N i C.

Kolejnym wnioskiem popartym praktyką jest stosowanie kolimatorów. Zmniejsza to stożek oświetlenia ale podnosi strumień świetlny - ilość światła (energię) w stożku a co najważniejsze ilość światła docierającego do dna akwarium. Na próbę w akwarium 60cm wysokości powiesiłem power leda 30W takiego z naświetlacza nad heniem. Bez soczewki miał jasno. Jak podsunąłem soczewkę (nawet nie była to soczewka o mierzalnym kącie skupienia tylko jakiś odpad z urządzenia typu rzutnik) ilość skupionego światła spowodowała że wyglądał jakby był 3cm od powierzchni. Bąble pojawiły się nad liściami po minucie. Osobiście przekonałem się dla czego lampy drogie i polecane do akwarystyki zawsze są z soczewkami. Mniej światła odbija się od powierzchni i jest marnowana i większa przenikalność jest do dna akwarium.

Jako podsumowanie napiszę (to moje osobiste zdanie) byle jakie ledy - ok. Nawet total noname które świecą biało i wydaje nam się że jest dobrze, mogą być. Ale wiedzmy, że Ledy jako takie mają mniejszy udział światła czerwonego i niebieskiego i nie są one tak dobrym nośnikiem energii dla roślin jak świetlówki. Mając takie ledy TRZEBA domieszać im światło czerwone i niebieskie z którego one wykorzystają i pozwolą im się rozwijać. Mieszanka tych ledów daje ten sam efekt jak świelówki power glo (te świecące na różowo), które określane są mianem "wybarwiających". Efektem ubocznym i wskaźnikiem intensywnej fotosyntezy może być bąblowanie roślin. Mam dużo ledów 3W (100szt z czego około połowa z soczewkami) o niewiadomym udziale świała NC - nie udało mi się uzyskać efektu bąblowania - rośliny pewnie by nie zdychały ale szału nie było. Zapalenie CREE w ilości 50szt z soczewkami powoduje że po 30 minutach w akwarium bąble są wszędzie (nawet z henia 50 cm poniżej tafli wody).

Jako Post Scriptum. ŻĄDNE ledy, świetlówki i HQi nie spowodują wychodzenia roślin z akwarium tak jak dzieje się to u mnie, jeśli nie będzie podłoża substratowego dla roślin pobierających głównie z korzenia i nawozu w wodzie dla roślin odżywiających się głównie z wody (przez blaszki). Dobra (duża) ilość światła spowoduje gwałtowny wzrost i szybsze pobranie przez rośliny substancji odżywczych i poza zwiększeniem masy roślinnej, zmniejszy ilość substancji odżywczych z podłoża i wody.

(Nie jestem alfą i omegą wiedzy nt. hodowli roślin ani diód led/power led - wiedzę głównie opieram na własnych doświadczeniach, które zdobywałem na przestrzeni 13-14 miesięcy od zakupu pierwszego leda. Doświadczenia przeprowadzam w skali MAKRO na 650L zbiorniku i dotarłem do 300W energii pobieranej z gniazdka w momencie zapalenia się wszystkich elementów oświetlenia LED. Wnioskami się dzielę z przyjemnością, wiedzę z budowy zachowuję dla siebie do celów komercyjnych.)

dwael 
Zapaleniec

Wysłany: 2015-01-22, 09:24   

300 W w diodach w akwarium 650 l? hmmm ... to wychodzi tak, jak przy świetlówkach?

bienias 
Zainteresowany tematem
...jeszcze latam

Wysłany: 2015-01-22, 12:37   

Niezaprzeczalnie tak. Ale z takiej ilości świetlówek nie miałem bąblowania i zawsze uważałem że światła było za mało na "roślinniaka" nawet wizualnie.
Na akwarium Marcina z wątku DIY wyszło 90W, myślę że spoko było by przy 60W a jego mchy rosły by przy nawet przy 30W ale słabo by to już wyglądało.

dwael 
Zapaleniec

Wysłany: 2015-01-22, 12:53   

W moim zbiorniku nie ma problemu z "bąblowaniem" już przy 0,5W/l ze świetlówek. Są rośliny, które zaczynają już po około 20 minutach od zapalenia światła. Ale wiadomo, że przy 1W/l ze świetlówki lub ekwiwalencie rośliny będą rosły intensywniej i być może łatwiej będzie utrzymać te bardziej wymagające (w szczególności wymagające więcej światła). Mimo wszystko koszt diod jest, jak na razie, porażający w stosunku do kosztów świetlówek. Tanie są jedynie power LED 1W lub 3W noname. Ale o tych diodach rozmawialiśmy już, że nie są zbyt skuteczne w stosunku do ilości energii, jaką pobierają.

yaapeey 
Zainteresowany tematem

Wysłany: 2015-01-22, 13:57   

A ja powiem tak znam ciebie Leszku i Pawła i mało tego obaj macie racje . Ty Leszku że można mieć piekne roślinne akwarium na świetlówkach , i ty Paweł że na ledach też . Do czego zmierzam koszt ledów jest spory w porównaniu do świetlówek ,ale jak sam zauważyłeś zwraca się stosunkowo szybko biorąc pod uwagę fakt że po około roku świetlówki trzeba wymienić na nowe . Moje tylko 90 w światła i filtr wew.to tylko 95 w i wszystko pięknie rośnie , do tej pory miałem 72 w i mogłem sobie pozwolić tylko na anubiasy i proste kryptokoryny ,a i tak było tak sobie . Ja jestem zadowolony z zakupu za który zapłaciłem kartą mastercart , piękne akwarium które cieszy nasze oko bezcenne :-P

Odpowiedz do tematu