Poprzedni temat «» Następny temat
125l in vitro
Autor Wiadomość
Chris1910 
Zainteresowany tematem

Wysłany: 2013-02-17, 20:30   125l in vitro

Zanim opiszę nowy zbiornik to chciałbym podziękować dwóm chłopakom z forum tj. Darkowi i Leszkowi bez których ten zbiornik pewnie by nie powstał, a jak by powstał to nie byłby tak ładny. To co widzicie to ich praca. Dziękuję również firmie Masta za udostępnienie roślin in vitro do tego zbiornika.

Zbiornik:
JUWEL RIO 125
Pojemność ok. 125 l
Wymiary zestawu 81 x 36 x 50 cm
Oświetlenie Pokrywa Multilux High-Lite® ze świetlówkami 2x28 W (590 mm) + odbłysniki
System filtracyjny 1 x filtr Bioflow 3.0 z pompą o wydajności 600 l/h
Grzałka 100 W

Flora: opiszę jutro bo dzisiaj już nie mam siły. Właśnie obchodzę Międzynarodowy Dzień Kota :rol:

Kamil94 
Stały bywalec

Wysłany: 2013-02-17, 20:50   

No tu widzę projekt całkiem dobry. Czekam na relację z zachowania i aklimatyzacji roślin in vitro. Chciałem jeszcze zapytać czy podłoże to w 100% piach?

Chris1910 
Zainteresowany tematem

Wysłany: 2013-02-17, 20:58   

Nie w tym zbiorniki zastosowaliśmy polskie podłoże pod żwirowe NATURAL SUBSTRATE oraz żwir.

HUNCO 
Zainteresowany tematem
Arek

Wysłany: 2013-02-17, 21:07   

Zestaw roślin naprawdę ciekawy aż pozazdrościć można, patyki również ciekawe...

1) Jak będzie wyglądać nawożenie?
2) Tego światło może być za mało jak dla niektórych roślin...
3) Nie chcę tutaj siać defetyzmu ale wg mnie to podłoże tutaj się nie sprawdzi... Może gdyby rośliny były mniej wymagające to tak... No nic, obym się mylił bo potencjał jest spory...

Można będzie liczyć na jakieś aktualizacje zbiornika?

Chris1910 
Zainteresowany tematem

Wysłany: 2013-02-17, 21:43   

1) Jak będzie wyglądać nawożenie? - na początek będziemy stosować nawożenie wg sugestii Darka
2) Tego światło może być za mało jak dla niektórych roślin... - jestem gotowy w razie potrzeby dołożyć dodatkowe oświetlenie
3) Nie chcę tutaj siać defetyzmu ale wg mnie to podłoże tutaj się nie sprawdzi... Może gdyby rośliny były mniej wymagające to tak... No nic, obym się mylił bo potencjał jest spory...
- piszesz z własnego doświadczenia czy z opinii innych?

Chce co tydzień aktualizować zdjęcia zbiornika i będę czekał na wasze opinie i sugestię.

PS.
Mam na sprzedanie kilka (ok 12 ) pojemników roślin in vitro.
Chętnych zapraszam na pw.

HUNCO 
Zainteresowany tematem
Arek

Wysłany: 2013-02-17, 22:05   

Zbiornik jest wysoki bo 50cm więc tego światła może być za mało obecnie... Przy innym zestawie roślin(rośliny cienia czy low-tech) mogło by zostać...

Mały heniek - dość kapryśną rośliną... Czasami naprawdę trudno wyczuć co mu nie pasuje, że nie chce rosnąć...
Utricularia graminifolia - to jest dopiero ciężka w uprawie roślina... Na różnych forach można poczytać jakie to problemy są z tą rośliną... Chyba jedna z trudniejszych ale jakże pięknych roślin...

Podłoża Pana Wojtaszka nie używałem i raczej nie zamierzam... Nie jestem jakimś fanatykiem czy lanserem ale to nie jest podłoże dla wymagających roślin... Naprawdę chciałbym zmienić zdanie na temat tego podłoża więc czekam na rozwój sytuacji... Pierwsze 2 tygodnie już pozwolą na pierwsze wnioski...

Czy planujesz podawanie CO2?

darma11 
Administrator

Wysłany: 2013-02-17, 23:36   

Zacznę od tego, że po raz pierwszy uczestniczyłem w tak porządnie przygotowanym przedsięwzięciu związanym z zakładaniem zbiornika. Tutaj podziękowania dla Krzyśka i Agi.
Oferta roślin rozłożonych na stole faktycznie była do pozazdroszczenia. Cały aranż zależał tylko ode mnie i od Leszka, gospodarze pozostawili nam wolną rękę, choć musieliśmy korzystać z przygotowanego żwiru i przygotowanych korzeni oraz kamieni. Ale muszę przyznać, że kamienie i korzenie bardzo przypadły mi do gustu. Co do podłoża, to mogło być ciemniejsze, ale nie wybrzydzajmy. Co mnie pozytywnie zaskoczyło, to to, że obydwaj z Leszkiem zgadzaliśmy się co do miejsca sadzenia poszczególnych gatunków, w sensie co obok siebie czy też co przed czym. Choc swoje zbiorniki w kwestii aranżacji prowadzimy raczej w odmienny sposób.
Powiem tak: Podszedłem to tego doświadczenia w ten sposób, że albo obalimy mit podłoża pod tytułem NATURAL SUBSTRATE i firmy Masta, albo przekonamy się, że bez CO2 i nawożenia kolumny wody można wyhodować rośliny.
Fajnie się stało, że Krzysiek miał rośliny bardziej i mniej wymagające. Bo prócz Hemianthus'a Callitrichoides'a czy Pogostemona Erectusa był również Echinodorus tenellus, Echinodorus 'Gabrieli' czy Anubiasy. Zobaczymy czy wszystkie podołają zadaniu :-)
To z czego się cieszę, to to, że udało przekonać nam się Agnieszkę do nawożenia tego zbiornika. Piszę że Agnieszkę, bo to Ona będzie opiekowała się tym zbiornikiem, wykazuje większą pasję roślinami niż Krzysiek :-) I to przekonałem ją od razu do nawożenia solami. Porozmawialiśmy trochę o nawożeniu i o kalkulatorze i Aga chwyciła wszystko. Niedługo zamówi sole na allegro.
To co mnie jeszcze martwi, to w przyszłości światło (obecnie wystarczy) brak CO2 i czy rośliny pojadą nie mając dostępu w tym momencie do podłoża bogatego w składniki odżywcze. No ale ja potraktowałem ten proces zakładania zbiornika jako przygodę i eksperyment. Czas pokaże co z tego będzie.

HUNCO 
Zainteresowany tematem
Arek

Wysłany: 2013-02-18, 00:00   

Cieszę się Darku, że wniosłeś tyle nowych danych... Całe przedsięwzięcie byłoby dobrym testem podłoża(które z opisu jest na tyle bogate, że nie trzeba nic dodawać do kolumny wody) i roślin(których podobno nie trzeba nawozić) gdyby nie założenie, że jednak będą podawane sole... Ale w sumie lepiej od razu nastawić się na podawanie nawozów w płynie niż patrzeć jak rośliny padają... Bez CO2 też się nie obejdzie... Użyte rośliny w większości nie są roślinami do Low Techa a raczej Mid Tech(jeśli takie coś jest ;-) ) a kilka rzekłbym, że to już pod Hi Tech...

Tak wiem, bije ode mnie sceptycyzm... Obym się mylił bo szkoda takich fajnych roślin i pracy włożonej w organizację i zakładanie - Twojej Darku, Leszka ale i Właścicieli-opiekunów...

dezerter 
Aktywny użytkownik
dezerter

Wysłany: 2013-02-18, 08:10   

Czy tło strukturalne znajduję się w środku zbiornika?

Reszka1985 
Stały bywalec

Wysłany: 2013-02-18, 14:01   125

Zbiornik całkiem interesujący,ciekaw jestem jak rosliny będą sobie radziły bez CO2 i z niezbyt mocnym oświetleniem???co do podłoża to się nie wypowiadam ponieważ nie miałem z nim styczności.......trzeba poczekać na efekty i wtedy będzie można oceniać czy wszystko jest ok:)

Chris1910 
Zainteresowany tematem

Wysłany: 2013-02-18, 14:27   

Tło strukturalne znajduje się poza akwarium. Tak jak pisałem wcześniej co tydzień będę aktualizował zdjęcia zbiornika.

dezerter 
Aktywny użytkownik
dezerter

Wysłany: 2013-02-18, 19:24   

Sory nie doczytałem co do tła,podłoże p.Wojtaszka jest dobrym podłożem ,rośliny na nim rosną
ładnie i powiedziałbym,że w cale nie odbiega jakością do gotowych substratów.

Chris1910 
Zainteresowany tematem

Wysłany: 2013-02-25, 18:54   

Pierwszy tydzień roślin w nowym zbiorniku.

dezerter 
Aktywny użytkownik
dezerter

Wysłany: 2013-02-25, 19:20   

Roślinki jak na razie zieloniutkie,aby czekać aż na efekty.Super rybki,ile ich masz?

darma11 
Administrator

Wysłany: 2013-02-25, 22:05   

Jestem pozytywnie zaskoczony :ok: Jest dobrze :-)

Odpowiedz do tematu