Poprzedni temat «» Następny temat
Setup 200l
Autor Wiadomość
barthous 
Zainteresowany tematem

Wysłany: 2012-12-07, 11:52   Setup 200l

Witam wszystkich :)
No bez morskiego wytrzymać nie mogę więc mój setup :
*akwarium 100/40/50 szyba float 8mm
*odpieniacz ruwal na pompie rio1400 - 1600l/h
*oświetlenie i tu jest problem - albo 4x39W T5 lub led 120W
* cyrkulacja 2x JVP102
*obieg newjet 2000
*komin wewnętrzny z otworami 32mm (dwa otwory-spływ i rewizja) powrót po za akwarium
*17kg żywej skały plus 4 kilo gruzu do sumpa
*sump- tu jeszcze rozmiarów nie mam, bo muszę odpieniacz przetestować.

Odpieniacz, pompę cyrkulacyjną i szkło już mam. W najbliższym czasie odwiedzę Szkłobud żeby wywiercili mi przeloty. Dla innych, którzy chcieli by tam robić to koszt 24zł za jeden otwór. Będę kompletował jak najszybciej i myślę że luty to miesiąc, w którym odpalę akwa.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez Kamil94 2012-12-07, 14:11, w całości zmieniany 1 raz  

HUNCO 
Zainteresowany tematem
Arek

Wysłany: 2012-12-07, 21:37   

Ambitne plany masz... Dobrze wszystko przemyśl bo zabawa w morskie to droga zabawa i każdy błąd boli dużo bardziej niż w słodkim...
Szkło zwykłe ale klejone czarny czy bezbarwnym silikonem?
Wg mnie trochę cienka ta szyba...tylko 8mm? Zbyt wysokie nie jest ale jednak 100cm długości...
Odpieniacz masz dobrany w sam raz czy przewymiarowany? Kolega ma większy niż by był potrzebny(była promocja więc kupił większy w cenie mniejszego) i powiem Ci, że widać efekty... Dużo szybciej i efektywniej odpienia, parametry szybciej wracają do normy gdy coś się stanie złego...
Komin - 2 otwory(wlot i rewizja) - w jaki sposób powrót poza akwarium? Dlaczego takie niestandardowe rozwiązanie?
Sump - wyjdzie chyba spory bo nie dość, że odpieniacz, pompa to jeszcze 4kg gruzu... Pewnie około 60-80litrów wyjdzie...
Światło - nie wiem czy jest sens bawić się w LED... Akwarium nie jest wysokie więc T5 dobrze się sprawdzą... Nie duża wysokość pozwoli ładnie doświetlić wszystko i korale będą zadolwolone;)

Gdzie kupujesz skałę? Z Płocka może warto podjechać do Marek do sklepu... Tam jest wszystko i w najlepszych cenach... Dobra skała nie może być ciężka... Nowa skała jest fajniesza bo zawsze jakieś życie może z niej wyjść... W zasadzie masz 100% gwarancji, że coś się pojawi... U kolegi ładnie gąbki i grzybki wyszły za free;)

Dodam od razu, że ekspertem nie jest... Uczestniczyłem w 1 starcie i obserwowałem tylko 1 baniak...:)

barthous 
Zainteresowany tematem

Wysłany: 2012-12-07, 23:10   

HUNCO napisał/a:
Ambitne plany masz... Dobrze wszystko przemyśl bo zabawa w morskie to droga zabawa i każdy błąd boli dużo bardziej niż w słodkim...
Szkło zwykłe ale klejone czarny czy bezbarwnym silikonem?
Wg mnie trochę cienka ta szyba...tylko 8mm? Zbyt wysokie nie jest ale jednak 100cm długości...
Odpieniacz masz dobrany w sam raz czy przewymiarowany? Kolega ma większy niż by był potrzebny(była promocja więc kupił większy w cenie mniejszego) i powiem Ci, że widać efekty... Dużo szybciej i efektywniej odpienia, parametry szybciej wracają do normy gdy coś się stanie złego...
Sump to będzie coś ok. 60l. Trzy komory- odpieniacz, refugium, pompa. Aż taki duży nie będzie, bo odpieniacz to komora o wymiarach 25x30x25h, refugium 15x30x20 i powrót 10x30x15. Więc cały sump to 50x30x35 czyli 52l.
Komin - 2 otwory(wlot i rewizja) - w jaki sposób powrót poza akwarium? Dlaczego takie niestandardowe rozwiązanie?
Sump - wyjdzie chyba spory bo nie dość, że odpieniacz, pompa to jeszcze 4kg gruzu... Pewnie około 60-80litrów wyjdzie...
Światło - nie wiem czy jest sens bawić się w LED... Akwarium nie jest wysokie więc T5 dobrze się sprawdzą... Nie duża wysokość pozwoli ładnie doświetlić wszystko i korale będą zadolwolone;)

Gdzie kupujesz skałę? Z Płocka może warto podjechać do Marek do sklepu... Tam jest wszystko i w najlepszych cenach... Dobra skała nie może być ciężka... Nowa skała jest fajniesza bo zawsze jakieś życie może z niej wyjść... W zasadzie masz 100% gwarancji, że coś się pojawi... U kolegi ładnie gąbki i grzybki wyszły za free;)

Dodam od razu, że ekspertem nie jest... Uczestniczyłem w 1 starcie i obserwowałem tylko 1 baniak...:)

Właśnie chcę dokładnie przemyśleć. Wiem że każdy błąd jest drogi znam to na własnej skórze.
Szkło takie zostało mi po akwa słodkim więc powinno być dobrze. To akwarium profilowane więc klejone oryginalnie czarnym silikonem. Grubość- wytrzymało już kilkanaście lat i nawet wtedy gdy skała była więc o to się nie obawiam
Odpieniacz Odpieniacz ten dedykowany jest do akwa od 200 do 400l. Znam zasadę, że przy wyborze odpieniacza górna jego granica to nigdy nie może być faktyczna ilość wody a akwa.
Komin tak jak pisałem będzie wlot i rewizja. Nietypowe rozwiązanie z powrotem poza akwarium to dlatego, że szklarz nie daje gwarancji że szyba nie pęknie. Według niego lepiej będzie tak bo większe są szanse na powodzenie.
Światło widziałem chińskie ledy, które się sprawdziły. Nie wiem czy teraz taka moda na te ledy, ale i tak zostaje przy T5

Skałę będę kupował prawdopodobnie z erybki. Jak dobrze pamiętam to właśnie ona jest w Markach. No niestety w Płocku za dużego wyboru niema. Wolę pojechać, zobaczyć i podotykać niż kupić byle co w dużej cenie.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez Kamil94 2012-12-08, 12:30, w całości zmieniany 1 raz  

HUNCO 
Zainteresowany tematem
Arek

Wysłany: 2012-12-08, 07:41   

Zgadza się, erybka jest Markach. Prawdopodobnie największy wybór skały i życia w Polsce. Dobrze byś najpierw do Nich zadzwonił aby pojechać jak będzie dostawa - wtedy to szał jest :-) Najgorzej trafić jak są pomiędzy dostawami bo akwaria z rybami prawie puste...
Z kolegą bardzo często tam bywamy przy prawie każdej okazji pobytu w Warszawie. Fajnie by było gdybyś na start baniaka przywiózł od Nich wodę z podmianki... My przywieźliśmy z Marek do Lublina ze 100-150L starej wody. Dodatkowo można się z Nimi umówić aby Ci skałę odgazowali. Efekt? Dojrzewanie akwarium skróciło się z 6-10mcy do 4 :-)

No i oczywiście codzienna lektura for morskich - gdyby kumpel to czytał tak jak mu podpowiadałem też ustrzegłby się kilku błędów i nie potrzebnych wydatków...

Bardzo kibicuję Ci w tym projekcie ;-)

kpiotrek 
"Żółtodziób"

Wysłany: 2013-04-16, 07:04   

Ciekawi mnie czy solniczka już ruszyła? czy skończyło się na planach...
Sam w niedługiej przyszłości a właściwie kwestia dni odpalam podobny litraż.

Rybiarz 
Aktywny użytkownik
Rybiarz

Wysłany: 2013-04-16, 14:39   

Skończyło się na planach....
Kolega jak mi powiedział najpierw uzbiera na samochód (chyba) i dopiero potem akwarium

kpiotrek 
"Żółtodziób"

Wysłany: 2013-04-16, 18:41   

Moje zalane słodką stoi ale sprzęt już leży w garażu, sól jest i sucha skała już się moczy w 70l baniaku.
Jeszcze tylko lampa jedzie z gdańska... ale w środę/czwartek mają wysłać to będzie na weekend komplecik.
Start piątek/sobota
Brakuje tylko pojemników na ro :-(
Napełniłem już wszystkie jakie znalazłem w domu a brakuje jeszcze na 150l.

barthous 
Zainteresowany tematem

Wysłany: 2013-06-27, 12:36   

Niestety, tak jak napisał Kuba, akwarium nie ruszyło. Samochód kupiony, ale narazie w moim domu będzie roślinne. Ciągnie mnie do morskiego, ale ceny ... Ahh dzisiejszy kryzys. Jeżeli coś potrzeba pomocy przy morskim to z chęcią :)

Rybiarz 
Aktywny użytkownik
Rybiarz

Wysłany: 2013-06-27, 15:46   

Jak coś to ja tanio sprzedam życie z mojego 54l

barthous 
Zainteresowany tematem

Wysłany: 2013-06-30, 10:51   

Z czasem, gdy doprowadzę to stanu roślinne i zakupie wszystko ( dodatkowe oświetlenie, butla CO2 ) to pomyślę o jakimś małym morszczaku, ale to z czasem.

Odpowiedz do tematu