Poprzedni temat «» Następny temat
[240 l.] Akwarium szkolne - In bloom
Autor Wiadomość
darma11 
Administrator

Wysłany: 2012-09-07, 14:21   

W przyszłym tygodniu zaplanowaliśmy z chłopakami przycinkę. A dziś skombinowałem bardziej skomplikowany aparat niż ten, którym ostatnio robiłem zdjęcia.

Ostatnio zmieniony przez darma11 2016-01-05, 21:44, w całości zmieniany 2 razy  

Rybiarz 
Aktywny użytkownik
Rybiarz

Wysłany: 2012-09-07, 15:58   

Ładnie :-D :bravo:
Ale mało tych zdjęć :olaboga:

dwael 
Zapaleniec

Wysłany: 2012-09-07, 16:50   

No i zrobił się z tego całkiem przyzwoity holender :) Coraz bardziej mi się podoba ;)

Kamil94 
Stały bywalec

Wysłany: 2012-09-07, 22:33   

kosa1703 napisał/a:
:bravo: Akwarium jest pewnie wizytówką szkoły! Fajnie że masz "stałych" pomocników!

Też by mi się przydała taka pomoc tyle, że wolałbym zrobić tak, że Oni za mnie maturę napiszą i wszystko w szkole zrobią, a ja sobie pogrzebię w szkle ;)

darma11 
Administrator

Wysłany: 2012-11-21, 20:16   

Kolejna aktualizacja szkolnego akwarium. Z roślin wyleciało Micranthemum umbrosum a jej miejsce zajęła Blyxa Japonica. Nadal sypie sole prosto z woreczka a raczej prosto z palców.
Co ciekawe, butli CO2 która zasila akwarium a która ma 4,5 kg jeszcze od marca nie nabijałem, a bąble w liczniku lecą przysłowiowym ciurkiem.
O ile na początku nie byłem zadowolony z sumików szklistych o tyle teraz pięknie się prezentują. Zawsze pływają a raczej stoją w stadzie :-)

Klosek1981 
Zainteresowany tematem
Michał

Wysłany: 2012-11-21, 22:45   

Potwierdzam - Sumiki prezentują się nad wyraz zacnie.
Akwarium jest przepiękne i bogato zarośnięte, widać kunszt projektanta :-)

Reszka1985 
Stały bywalec

Wysłany: 2012-11-22, 11:28   

Jak dla mnie ideał :bravo: bardzo przyjemne dla oka :-) gratuluję

Rybiarz 
Aktywny użytkownik
Rybiarz

Wysłany: 2012-11-22, 14:05   

Akwarium bardzo przyjemne :bravo:

Myślałem że tylko ja używam słowa "zacne" :mysli:

Moraś 
Aktywny użytkownik

Wysłany: 2012-11-22, 15:57   

darma11 napisał/a:
Nadal sypie sole prosto z woreczka a raczej prosto z palców.

Witam Darku , ja tego wciąż nie rozumiem :mysli:
Wiem że parametrów w szkolnym akwa raczej nie mierzysz , sole podajesz szczyptami to skąd wiesz o ile szczypta np PO4 podniesie ci poziom fosforanów itd.
Zastanawia mnie również jak utrzymujesz stosunek 10:1 ( czy wygląda to w ten sposób 10 szczypt NO3 i 1 szczypta PO4 , 1 liść laurowy i garstka pieprzu ;-) ) .
A no i co z magnezem ? Bo domyślam się że on też jest na szczypty .
Zmierzając do meritum tematu który strasznie mnie nurtuję to czy mógłbyś mi cały ten proces jakoś logicznie przybliżyć bo jak to się popularnie mówi ( nie ogarniam tej kuwety ) bo jak dla mnie to wygląda tak jak przyprawianie zupy i co będzie to będzie , gorzej tylko jak się okaże że zupa była za słona ;-) .
Ps. Akwarium po prostu cudo :bravo: :ok:

darma11 
Administrator

Wysłany: 2012-11-22, 16:57   

Dziękuję Panowie za ciepłe słowa. Zapraszam na oglądanie akwarium w transmisji "live" :-) Zawsze można przyjść do szkoły i spojrzeć. Jeśli nawet Pan ochroniarz spyta: "w czym mogę pomóc?", to wystarczy powiedzieć, iż jesteście koneserami akwarium roślinnego i chcecie na nie spojrzeć.

Moraś napisał/a:

Wiem że parametrów w szkolnym akwa raczej nie mierzysz ,

Nie mierzę :!:

Moraś napisał/a:

sole podajesz szczyptami to skąd wiesz o ile szczypta np PO4 podniesie ci poziom fosforanów itd.

Skąd Marku mam to wiedzieć :?: Tego nie wiedzą nawet najstarsi płoccy górale. To może być takie moje Estimative Index. Najważniejsze, by w systemie nie zabrakło żadnego składnika, bo niedobór któregokolwiek pierwiastka jest bardziej niebezpieczny niż jego nadmiar. Do tego CO2 leci ciurkiem i to cała filozofia. A w ogóle muszę kiedyś zrobić test na NO3 i PO4.

Moraś napisał/a:
Zastanawia mnie również jak utrzymujesz stosunek 10:1 ( czy wygląda to w ten sposób 10 szczypt NO3 i 1 szczypta PO4 , 1 liść laurowy i garstka pieprzu ;-) ) .

W moim przekonaniu nie trzeba trzymać się tego stosunku. Młodym adeptom warto jednak wpajać te proporcje ale gdy ktoś już nabędzie doświadczenia w utrzymaniu roślin wodnych, to trzeba uważać by nie zejść zbyt nisko z tym stosunkiem np. 4:1 czy 3:1 a uważam, że powiększyć go spokojnie można.
Moraś napisał/a:

A no i co z magnezem ? Bo domyślam się że on też jest na szczypty .

Słusznie prawisz Marku, jest na szczypty.

Moraś napisał/a:

Zmierzając do meritum tematu który strasznie mnie nurtuję to czy mógłbyś mi cały ten proces jakoś logicznie przybliżyć bo jak to się popularnie mówi ( nie ogarniam tej kuwety ) bo jak dla mnie to wygląda tak jak przyprawianie zupy i co będzie to będzie

Nie do końca tak jest. Gust smaku każdy ma inny. Jeden dosypie więcej pieprzu, inny więcej soli niż pieprzu. Jeszcze inny dorzuci najwięcej majeranku a czwarty przesadzi z gałką muszkatołową. Każdemu z osobna będzie smakować, bo każdy ma inaczej skonstruowany gust smaku. Ale gdyby każdy posmakował zupy od pozostałych kuchcików, to może by jej nawet do końca nie zjadł, stwierdziłby że tego zjeść nie sposób.
Wydaje mi się że trafiłem na pewne proporcje mierzone masą suchej soli. Te proporcje w suchej masie między każdym związkiem chemicznym wyglądają u mnie tak samo jak proporcje między stężeniami głównych pierwiastków makroelementowych, tzn. N/P/K - 10/1/15. Zatem najwięcej sypie proszku K2SO4 a najmniej KH2PO4.

Moraś napisał/a:
gorzej tylko jak się okaże że zupa była za słona ;-) .

No i właśnie nie doprowadzam do takiej sytuacji. Wolę wsypać mniej niż więcej. Szczególnie dotyczy to KH2PO4. Ten związek zawsze sypię na końcu, kiedy wiem ile wsypałem pozostałych związków i zawsze wolę wsypać go mniej niż więcej. Wydaje mi się Marku, że tej zupy raczej nie przesolę.

Kamil94 
Stały bywalec

Wysłany: 2012-11-22, 17:42   

Bardzo interesujące podejście do nawożenia. Fakt efekty widać, ale wydaje mi się, że jest to metoda wysoce ryzykowna bo jak wiadomo nie każdy 1g soli da tyle samo danych jonów w wodzie załóżmy, że wsypiemy KNO3 i KH2PO4 pierwszej 10 szczypt~10g drugiej 1~1gram. Daje to Nam wtedy ok 6,14g jonów NO3- oraz 0.698g jonów PO42- czyli jony w stosunku 8:1. Oczywiście to są obliczenia bardzo uogólnione zakładające chociażby 100% czystość soli, których używamy oraz po zaokrągleniu mas molowych. Liczby są jednak zbliżone do tych, których część akwarystów się trzyma czyli 10:1. Celowo też nie liczyłem stosunku samego N do P bo jak wiadomo sole w wodzie dysocjują na aniony i kationy i kolejnym faktem jest, że rośliny korzystają nie z samego pierwiastka tylko właśnie z formy chociażby azotanowej (NO3) czyli tych jonów, które wprowadzamy.

Tak się wymądrzałem, że prawie zapomniałem napisać, że cudowne jest to akwarium, ale weź uformuj lepiej ten 3 plan bo trochę razi :-P

Rybiarz 
Aktywny użytkownik
Rybiarz

Wysłany: 2012-11-22, 20:16   

darma11 napisał/a:
Dziękuję Panowie za ciepłe słowa. Zapraszam na oglądanie akwarium w transmisji "live" :-) Zawsze można przyjść do szkoły i spojrzeć. Jeśli nawet Pan ochroniarz spyta: "w czym mogę pomóc?", to wystarczy powiedzieć, iż jesteście koneserami akwarium roślinnego i chcecie na nie spojrzeć.

Bardzo fajnie bo w każdy czwartek uczęszczam tam na basen obok i będę wpadał :-)

darma11 
Administrator

Wysłany: 2012-11-22, 20:46   

Kamil, masz absolutną rację. Wcale nie zakładam że proporcje suchej masy poszczególnych soli, odpowiadają proporcjom stężenia między poszczególnymi pierwiastkami. Jest to jak mówisz - poważnie ryzykowne. Ryzyko natomiast podejmujesz albo z szaleństwa albo z lenistwa. Nie podjąłem go na pewno z szaleństwa :-)

Rybiarz napisał/a:
Bardzo fajnie bo w każdy czwartek uczęszczam tam na basen obok i będę wpadał :-)

Kubuś, światło ustawiłem tak, że gaśnie kilka minut po godzinie 17.00, więc musiałbyś wdepnąć przed 17.00, lub na przykład odwiedzić mnie w szkole kilka godzin wcześniej.

Rybiarz 
Aktywny użytkownik
Rybiarz

Wysłany: 2012-11-22, 21:00   

Darku większym problemem będzie to czy nie za wcześnie bo uczęszczam tam ze szkoła a mamy ok 20-30min od 9:00 czasu dla siebie po wyjściu z szatni.

Kto wie może zaszczepię pasję w moich kolegach :mysli: tylko trzeba nauczycielkę namówić aby nas puściła :roll:

darma11 
Administrator

Wysłany: 2012-11-22, 21:11   

Rybiarz napisał/a:
Darku większym problemem będzie to czy nie za wcześnie bo uczęszczam tam ze szkoła a mamy ok 20-30min od 9:00 czasu dla siebie po wyjściu z szatni.

Światło pali się od godziny 7.00 :-)

Odpowiedz do tematu