Poprzedni temat «» Następny temat
[240 l.] Akwarium szkolne - In bloom
Autor Wiadomość
darma11 
Administrator

Wysłany: 2012-03-22, 20:36   

Nowych zdjęć jeszcze nie mam. Póki co w akwarium pływają 4 molinezje od Marka i kilkanaście krewetek, między innymi też od Marka. Molinezje są oczywiście czasowo. Ich zadaniem jest pożarcie niewielkiej ilości glonów.
No właśnie, od kilku dni szyby zaczęły mi szybko pokrywać się zielonym nalotem. Wczoraj mierzę azot i wychodzi 50 mg/l :olaboga: Natychmiastowe czyszczenie szyb i od razu z chłopakami podmieniamy ok. 75 litrów. Dzisiaj w południe mierzę azot i otrzymuję .... ponownie 50 mg/l :olaboga: Mierzę fosfor i wychodzi 0 mg/l. Szybko leję KH2PO4 by podnieść PO4 do 4 mg/l.
O 17.00 jadę do szkoły z Pawłem by pochwalić się swoim szkiełkiem i Paweł od razu mówi że ten nalot na szybie i wysoki azot, to wina zerowego fosforu. O 17.00 rośliny bomblują jak nigdy :-)
Po co o tym piszę: a no po to, byście przy niewytłumaczalnie wysokim azocie sprawdzali zawsze fosfor a przy niewytłumaczalnie wysokim fosforze - sprawdzili azot.

dwael 
Zapaleniec

Wysłany: 2012-03-23, 00:42   

Ja tam zawsze jak sprawdzam, to "parami" ;)

Kamil94 
Stały bywalec

Wysłany: 2012-03-23, 20:05   

U mnie też tak było glony, glony i jeszcze raz glony. Zaraz po tym jak kupiłem testy zmierzyłem azot-strasznie wysoki, a fosfor-niski (praktycznie zerowy). Uzupełniłem fosfor i od tamtego momentu co jakiś czas kontroluję stosunek azotu do fosforu. Poza tym mój azot t.j. 40mg/l zmusza mnie do trzymania wysokiego poziomu fosforu i "gazowania" zbiornika (3 bąble na sekundę w 54l). Efekt jest taki, że glony znikome, a rośliny nie narzekają. Darku przycinałem Henia ostatnio. Dasz wiarę, że odbił już z +/- 3cm na jakieś 7-8cm?

Moraś 
Aktywny użytkownik

Wysłany: 2012-03-24, 15:47   

Darku pisałeś o tym pyle na szybach w szkolnym akwarium i od dwóch dni zauważyłem taki nalot w swoim akwa, zauważyłem również, że bardzo szybko maleje mi poziom fosforu w zbiorniku i tak po dwóch dniach od podmiany azot wynosi 25 ppm, a fosfor 1 ppm .
Wydaje mi się, że winę za to ponosi podłoże które w znacznym stopniu pochłania substancje odżywcze .
Dzisiaj uzupełniłem fosfor i stwierdziłem, że będę go lał odrobinę więcej. Postaram się utrzymać azot na dotychczasowym poziomie, a fosfor na 2,5 do 3 ppm i zobaczymy czy coś się poprawi.

Przed wysłaniem posta sprawdź pisownię (interpunkcja)-Moderator
Ostatnio zmieniony przez Kamil94 2012-03-24, 16:42, w całości zmieniany 1 raz  

darma11 
Administrator

Wysłany: 2012-03-30, 17:17   

Witajcie
Nadszedł czas na aktualizację. Dziś mijają 4 tygodnie od startu zbiornika. Mam problem z glonami. Nie tylko z pyłem na szybach. Nie mogę ostatnio poświęcać tyle czasu opiece nad akwarium ile bym chciał. Ani w czasie godzin pracy ani po godzinach. Ale bardzo ważne czwartkowe przedstawienie teatralne w Książnicy już za mną a Grób Pański u św. Wojciecha skończę najdalej w poniedziałek, więc łatwiej już będzie coś zrobić przy zbiorniku po godzinach pracy.
Najpierw nieświadomy faktu miałem zerowy fosfor i bardzo wysoki azot (50 mg/l) a teraz z kolej jak podniosłem fosfor, to okazuje się, że stężenie 10 mg/l NO3 jakie starałem się utrzymać jest niewystarczające na cały tydzień. Dzisiaj miałem azot na zero (0 mg/l) a fosfor na 0,5 mg/l. Takie wyniki utrzymywały się zapewne od kilku dni.
Pył na szybach pojawia się niecałe 24 godziny po czyszczeniu. Do tego dochodzą glony w kształcie rogów jelenia (tylko na eleocharisie) i trochę krasnorostów. Ale to nie wygląda źle. Tylko ten pył na szybach jest stanowczo za duży :-( Założyłem prefiltr z waty na rurę ssącą wodę do filtra. Pocieszam się, że rośliny są w dobrej kondycji i mam nadzieję że wkrótce wygryzą glony w walce o składniki pokarmowe.
Dzisiaj udało mi się podmienić 70 litrów wody i na weekend zmniejszyłem światło do 4 godzin. Wlałem azotu by uzyskać stężenie 5 mg/l, fosforu by mieć 1 mg/l i potasu by z samego K2SO4 mieć w akwarium 7 mg/l. Ograniczyłem też do 2 godzin podawanie CO2 na te dwa najbliższe dni. Zobaczymy co zastanę w poniedziałek. W przyszłym tygodniu planuję cięcie. Chyba czas kształtować łodygowce.

Ostatnio zmieniony przez darma11 2016-01-05, 21:40, w całości zmieniany 2 razy  

dezerter 
Aktywny użytkownik
dezerter

Wysłany: 2012-03-30, 17:59   

Witam,faktycznie zielsko śmigło dość ładnie ,eleocharis jak to on zawsze powolny zaskoczyła mnie sturogyne nadzwyczaj dorodna i szybko rośnie,a co z blyxą?.Glony jak to one na początku są póżniej ustępują .Ładnie czas na cięcie .

Moraś 
Aktywny użytkownik

Wysłany: 2012-03-31, 07:49   

darma11 napisał/a:

Najpierw nieświadomy faktu miałem zerowy fosfor i bardzo wysoki azot (50 mg/l) a teraz z kolej jak podniosłem fosfor, to okazuje się, że stężenie 10 mg/l NO3 jakie starałem się utrzymać jest niewystarczające na cały tydzień. Dzisiaj miałem azot na zero (0 mg/l) a fosfor na 0,5 mg/l.

Witam Darku ostatnio trochę poczytałem tam i ówdzie no i wyczytałem że ( co już jest nam znane ) to że moje jak i zapewne twoje podłoże wręcz piję fosfor ,
a co za tym idzie ? a mianowicie to że przy niskim lub wręcz zerowym fosforze azot jest praktycznie nie pobierany przez rośliny co mogliśmy obaj zauważyć natomiast po zwiększeniu fosforu azot dopiero był wchłaniany .
Ot taka moja nowinka którą ostatnio wyczytałem , ja osobiście zastanawiam się nad jak to się mówi nielimitowaniem substancji odżywczych do mojego akwarium bo jednak stwierdzam że lepiej za dużo niż za mało .
Ps. Bardzo ładnie się to szkolne akwarium rozrosło :-)

dwael 
Zapaleniec

Wysłany: 2012-03-31, 11:28   

Darku, akwarium robi wrażenie - oby tak dalej.

kosa1703 
Zainteresowany tematem

Wysłany: 2012-04-02, 13:17   

Super! Akwarium wygląda rewelacyjnie! Jak reakcja uczniów?

marcink 
Zapaleniec
marcink

Wysłany: 2012-04-07, 10:49   

Darku , to akwarium ma tylko jeden minus.
Powinno być dużo większe , żebyś mógł bardziej poszaleć.
A tak serio , jest piękne :-)

darma11 
Administrator

Wysłany: 2012-04-12, 21:41   

Hey
Przed Świętami zrobiłem przycinkę. Nadal dokucza mi zielony pył. Po powrocie do szkoły po świętach szyby wyglądały paskudnie. Do tego na szczęście, bądź nieszczęście - rozmnożyły mi się molinezje. Podłoże wchłania dużo fosforu z kolumny wody. Po wyczyszczeniu szyb, akwarium wygląda obiecująco. Łodygowce wypuszczają nowe wierzchołki. Tylko ten cholerny pył :bania:
Przed Świętami jak robiłem z chłopakami podmianę, to podeszła mama z małym dzieckiem przyprowadzona właściwie przez to dziecko. I ten maluszek pyta kiedy będą rybki (a może nie pytał tylko głośno myślał). Niepewny czy to pytanie do mnie postanowiłem jednak odpowiedzieć: Rybki będą w połowie kwietnia - powiedziałem. Mama wzięła dziecko za rękę i odchodząc powiedziała do niego: Chodźmy, do tego czasu nie ma co tu przychodzić :!:
Odpowiadając na oczekiwania wszystkich oglądających akwarium - postanowiłem, że za tydzień kupię Rodostomusy. Myślałem o 30 sztukach. Ale tak myślę czy nie za dużo, by wszystkie pływały razem :mysli: W moich prywatnych 112 litrach jak pływało 30 Razbor Klinowych to wręcz brzydko to wyglądało. Nie tworzyły jednego stada. Piętnaście pływało po lewej stronie, pięć przy dnie, dziesięć pod powierzchnią... rozumiecie. Rozpierzchły się po całym akwarium. Obawiam się, by z Rodostomusami nie było podobnie. Prócz Rodostomusów planuję ok. 8 sztuk sumika szklistego. A może 20 sztuk Rodostomusa na 240 litrów wystarczy :?: Jak to widzicie :?:

kosa1703 
Zainteresowany tematem

Wysłany: 2012-04-12, 22:34   

Jeśli chodzi o ryby to 30szt. zdecydowanie za dużo. Z moim neonami jest tak jak w Twoim prywatnym akwarium, niestety nie pływają stadnie. Uważam że 20 sztuk spokojnie da radę a i nad taką ilością bym się zastanowił.

marcink 
Zapaleniec
marcink

Wysłany: 2012-04-13, 06:14   

Rybki ławicowe pływają w ławicy dla bezpieczeństwa , żeby stworzyć duża masę i odstraszyć (zniechęcić) potencjalnego napastnika (drapieżnika). Gdy takowego nie ma to potrzeba zbicia się w ławicę zanika , rybki są wyluzowane i każda staje się swoistym indywidualistą ;-)
Może jak w akwarium znalazła by się (lub znalazły by się) dodatkowo jakieś ryby (ryba) ciut agresywna , terytorialna to sytuacja by się poprawiła (w sensie ławicy).
Być może grupka sumików szklistych coś pomoże. :mysli:

Opis
Sumik szklisty - Kryptopterus bicirrhis. Szczególnie majestatycznie wygląda w stadzie, kiedy przemierza akwarium. Pływają w pozycji poziomej. W trakcie odpoczynku unoszą się w wodzie pod kątem, ogonem do dołu. Sumik szklisty jest prawie całkowicie przezroczysty i dobrze się czuje w niewielkim stadzie. Przez sumiki widać nawet roślinność znajdującą się za nimi. Jego ciało mieni się różnymi kolorami, w zależności od kąta padania światła. Widoczny jest kręgosłup, natomiast organy wewnętrzne ukryte są wewnątrz niewielkiej jamy brzusznej, która mieści się tuż za dużymi oczami. Cechą charakterystyczną są również wąsiki, którymi sumik cięgle porusza badając teren. Należy podkreślić, że sumiki szkliste nie są najprostszym gatunkiem do utrzymania, ze względu na swoje upodobania żywieniowe. U tego gatunku został wykryty bierny zmysł elektryczny. Sumiki wyczuwają zmiany i niejednorodności w słabym polu elektrycznym, co pomaga im orientować się w otoczeniu, a także ułatwia znajdowanie zdobyczy. Zamieszkują strefę środkową do powierzchniowej.

Rodzina
Sumy.

Pochodzenie
Wschodnie Indie, południowo-wschodnia Azja.

Długość
Odnotowano długości do 15 cm, zwykle jednak mniejsze.

Odżywianie
Dieta sumików szklistych powinna się składać głównie z pływającego w toni pokarmu, chociaż mrożony, liofilizowany, a nawet suszony pokarm rozprowadzony przez filtr powietrza po akwarium również spożyją.

Temperatura
Preferuje temperatury z zakresu 21-26 C.

Warunki hodowlane
Należy hodować minimum 4 osobniki, ponieważ pojedynczo przestają jeść i chowają się po kątach, co może skutkować nawet ich śmiercią. Sposób jego poruszania jest nietypowy, ponieważ porusza się w środkowej części akwarium w grupie z głową uniesioną ku górze. Środkowa część akwarium powinna być przeznaczona do pływania a boki i tylna ściana obsadzona roślinnością. Jakość wody powinna być ogólnie dobra, miękka, o odczynie lekko kwaśnym. Nadaje się do zbiornika towarzyskiego z łagodnymi rybami.

Rozmnażanie
Nie ma informacji o przebiegu tarła w warunkach akwariowych.

darma11 
Administrator

Wysłany: 2012-04-30, 21:30   

Zakupiłem do akwarium 20 sztuk Rodostomusa i 10 sztuk sumika szklistego. Z Rodostomusa jestem bardzo zadowolony. Pięknie chodzi w stadzie, dosłownie nie mogę się napatrzeć. Za to zupełnie nie widać sumika, chowa się w roślinach. Jestem rozczarowany tą rybką.
Nie mogę poświęcać ostatnio wiele czasu zbiornikowi z pewnego powodu i widać to po glonach. Zielony pył na szybach hula sobie w najlepsze. Dzisiaj między jednym występem z okazji uroczystości 3 Maja a drugim w pośpiechu wyczyściłem szyby a po drugim występie jeszcze szybciej zrobiłem zdjęcia. Woda nie zdążyła się wyklarować i z tego też powodu zdjęcia są niewyraźne. Nie mniej chciałem je Wam pokazać.

Ostatnio zmieniony przez darma11 2016-01-05, 21:41, w całości zmieniany 1 raz  

dezerter 
Aktywny użytkownik
dezerter

Wysłany: 2012-05-01, 05:39   

Witam zwinniki będą ładnie pływały w stadzie podobają mi się te rybki.Sumik szklisty ,gdy go miałem u siebie rybki zachowywały się podobnie zawsze miały swoje jedno miejsce w ukryciu i tam sobie mieszkały,wypływały tylko podczas karmienia .Myślałem,że było to spowodowane tym iż było ich tylko 5szt.

Odpowiedz do tematu