Poprzedni temat «» Następny temat
[240 l.] Akwarium szkolne - In bloom
Autor Wiadomość
darma11 
Administrator

Wysłany: 2012-03-09, 18:49   [240 l.] Akwarium szkolne - In bloom

Akwarium zajęło 1032 miejsce na The International Aquatic Plants Layout Contest. Na konkurs do Japonii nadesłano 2164 aplikacji z całego świata.
Jestem poważnie rozczarowany. Liczyłem po cichu na miejsce między 300 a 500, ale nie na to że będę poza tysięcznym miejscem. Muszę przedefiniować swoje poczucie estetyki, bo jak patrzę na kilka innych zbiorników, które zajęły wyższe miejsca, to nie wiem jakimi kryteriami kierowali się sędziowie :-(
O to praca konkursowa po nazwą "In bloom". Poniżej możecie obejrzeć cały wątek o tym zbiorniku od początku jego założenia.

-----------------------------------------------------------------------------------
Witajcie

Po lekcjach o akwarystyce roślinnej przyszedł czas na postawienie akwarium w szkole. Lekcją o akwarystyce chciałem po pierwsze pokazać w jaki sposób można spędzać swój wolny czas. Dzieci mają z tym poważny problem. Zresztą wielu dorosłych chyba również. Bardzo dużo dzieci spędza czas przed komputerem, często spędza go w sposób niekontrolowany jeżeli chodzi o przeglądane treści jaki i czas. A akwarystyka świetnie wpisuje się w tę przestrzeń, którą dzieci na różne sposoby próbują zagospodarować.
Bardzo liczyłem, iż uda mi się zaszczepić zainteresowanie tym niezwykłym hobby.
Po drugie - chciałem zaprezentować akwarystykę z zupełnie innego punktu widzenia. Jako racjonalną i przemyślaną działalność, opierającą się na pewnych zasadach czy regułach.
I po trzecie: chciałem wykształcić coś na kształt szacunku dla akwarium jako elementu wyposażenia szkoły, które miało stać w eksponowanym miejscu, niedaleko od głównego wejścia. Uznałem, że dzieci po dawce informacji na temat układów aranżacyjnych, stylów, wybranych cechach światła słonecznego, bakteriach odpowiedzialnych za obieg materii w przyrodzie oraz dzięki mojemu zaangażowaniu w tworzeniu takich zbiorników i opowiadaniu im o tym wszystkim z większym szacunkiem podejdą do szkolnego akwarium i będą uważać by nic złego mu się nie stało a może nawet będą zwracać uwagę innym osobom.
Szafkę i pokrywę zrobiłem z kolegą Czarkiem od informatyki z którym wcześniej razem robiliśmy już kilka projektów szkolnych, np. kamerę filmową czy sanki św. Mikołaja. Chłopak ma niesamowite umiejętności wykorzystywania narzędzi do obróbki drewna, choć nie tylko. Nieoceniona okazała się również (jak zwykle zresztą) pomoc kolegi Tomka, który jest przysłowiową złotą rączką i również miał swój niemały udział w powstaniu szafki, pokrywy ze świetlówkami że o wózeczku do wożenia beczki z wodą RO nie wspomnę :-)
Dodam również, że w układaniu aranżacji i napełnianiu zbiornika wodą pomagali mi uczniowie klasy VI s - Sebastian i Dawid oraz Michał z VI g. Również razem będziemy wykonywali co tygodniowe podmiany wody.
I już na koniec powiem, iż na akwarium i cały osprzęt dostaliśmy środki finansowe z Oddziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Płocka.

A Teraz trochę faktów:
Akwarium: 120x50x40 [240 l.]
Oświetlenie: 3 x 54W T5 (2 x SYLVANIA 865 6500K+ 1 x 54 SYLVANIA AQUASTAR 10000K)
Nawożenie: Po 5 dniach Makro (KNO3, K2SO4, KH2PO4) w planach Mikro (PG Classic)
CO2: butla 4,5 kg + minireaktor BOYU na wężu za filtrem.
Podłoże: 2 x 9 litrów ADA Amazonia NEW + żwir o granulacji 3,1
Parametry wody: zalałem kranówką po 5 dniach Kh-2; NO3-0; PO4-0.
Ogrzewanie: grzałka przepływowa HYDOR 200W.
Filtracja: filtr zewnętrzny HW 1400 l/h. Wypełnienie keramzyt plus wata SERY.
Podmiana wody: 60 litrów raz w tygodniu 100% RO uzdatniane Ca=25mg/l; Mg=6mg/l; GH=5; KH=3
Woda: zalałem kranówką w 100%
Flora: Blyxa japonica, Eleocharis parvula, Limnophila aromatica, Phoenix moss, Pogostemon erectus, Rotala Indica, Rotala rotundifolia, Rotala sp. Green, Staurogyne sp.
Fauna: w planach Rodostomus

Całość wygląda w ten sposób. Poniżej prezentuję zdjęcia już gotowej aranżacji. Zdjęcia pochodzą z dnia dzisiejszego czyli z 9 marca 2012. Dziś mija właśnie tydzień od powstania aranżacji. Musicie mi wybaczyć jakość fotek, ale zdjęcia akwarium robiłem o godzinie 13.00.

Ostatnio zmieniony przez darma11 2016-05-06, 21:49, w całości zmieniany 17 razy  

klobukos 
Stały bywalec

Wysłany: 2012-03-09, 19:17   

Aż zaparło mi dech.
Nie znałem szczegółów projektu. 0,67W na litr przy akwarium o dość ograniczonym budżecie, na dnie ADA, w toni woda z RO - to musi wypalić.
Szafka - gdybyś mi Darku nie mówił, że przymierzasz się do wykonania jej zamiast kupna, nie uwierzyłbym że jest to szafka i pokrywa własnej roboty.
Roślinki. Rotala pod wpływem nawozów i soli odbije w górę i będzie ładny gąszcz. Eleocharis też zrobi piękny trawnik i będzie git ;-)
Co do fauny. Z rodostomusów tak jak mówiłem będziesz zadowolony. Planowałeś jakieś ślimaki i/lub krewetki?

Ogólnie aranżacja bardzo mi się podoba - ale czego innego można się spodziewać skoro 'maczałeś w tym palce' :bravo:

Jeszcze tylko naklejka ploaqua i będzie super :)

kosa1703 
Zainteresowany tematem

Wysłany: 2012-03-09, 19:34   

Darku, powiem tyle WOW! Świetnie wygląda! Gustownie i ze smakiem. Jak wrażenia uczniów?

Moraś 
Aktywny użytkownik

Wysłany: 2012-03-09, 19:36   

:ok: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo:

geinio2
[Usunięty]

Wysłany: 2012-03-09, 20:08   

No i udalo ci sie.

Barbatula 
Aktywny użytkownik

Wysłany: 2012-03-09, 20:50   

Piękny zbiornik!
Szczególne gratulacje dla Sebastiana, Michała i Dawida. Za to, że im się chciało o co w dzisiejszych czasach trudno.
Mam nadzieję, że zostali już zarażeni pasją i wkrótce do nas dołączą.

dwael 
Zapaleniec

Wysłany: 2012-03-09, 21:45   

Akwarium podziwiałem dzisiaj "on-line" ;) Naprawdę robi wrażenie - uczniowie zniecierpliwieni jedynie brakiem rybek, ale widać też, że bardzo im się podoba. Tylko gratulować Darkowi pomysłu oraz sił w dążeniu do realizacji :bravo:

darma11 
Administrator

Wysłany: 2012-03-10, 11:14   

Tak! To prawda, że uczniowie ale również nauczyciele pytają o rybki :-) Wszystkim akwarium kojarzy się z rybkami. Uspokajam ich za każdym razem mówiąc, że rybki będą w kwietniu.
Jak urządzałem aranżację z chłopakami, starsi uczniowie podchodzili i pytali mnie: Proszę Pana, a jaki to będzie układ aranżacyjny? Jaki to będzie styl? Czy to będzie akwarium holenderskie czy naturalne? Bardzo cieszyłem się z tych pytań, bo to znak że lekcja o akwarystyce roślinnej nie poszła na marne.
Znaczek "ploaqua" oczywiście będzie, ale poczekam by rośliny zwiększyły swą masę, zaczekam również na odpowiedź glonów. Jeśli nic złego się nie przydarzy, akwarium będzie firmować logo naszego forum.
Mam problem z blyxą ale tego się spodziewałem. Myślę że rozpuści mi się w 100%. Dodałem do słupa wody dodatkowo MgSO4, tak by zwiększyć poziom Mg o 5 mg/l ale nie wiem czy to coś pomoże. Uważam, że jak po pewnym czasie wymienię całą objętość wody w akwarium na RO uzdatnione Ca 25 mg/l oraz Mg 6 mg/l, to porozmawiam z Pawłem w sprawie jego blyxy i ponowię próbę jej posadzenia. Zresztą bardzo dużo roślin jest tu od Pawła, prócz tego jest Rotala rotundifolia od Marka i Rotala sp. Green od Michała (kloska). Dzięki chłopaki za kawał dobrej zieleniny :-)
Ogólnie jestem zadowolony z wykonanej pracy. Na kolana aranżacja na pewno nie powala, ale widzę jej stan docelowy. I w tym moim wyobrażeniu akwarium zyska na wartości za kilka miesięcy... Chyba :mysli:

marcink 
Zapaleniec
marcink

Wysłany: 2012-03-10, 12:42   

A nie sądzisz że dla dzieciaków atrakcyjniejsze było by akwarium wielogatunkowe :?:
Różne ryby mają różne zachowania i zwyczaje które dzieciaki mogą obserwować :mysli:

klobukos 
Stały bywalec

Wysłany: 2012-03-10, 13:20   

marcink napisał/a:

A nie sądzisz że dla dzieciaków atrakcyjniejsze było by akwarium wielogatunkowe :?:
Różne ryby mają różne zachowania i zwyczaje które dzieciaki mogą obserwować :mysli:

Nie sądzę. Rodostomus jest naprawdę żywą rybą, towarzyską i pływającą w ławicy.
Wpuszczając dużo gatunków, dzieciaki pomyślą że tak trzeba. Następnie założą w domu zbiornik 60L wpuszczając do niego po kilka gupików, molinezji, mieczy, zbrojników, kirysów i z 10 skalarów... :)

darma11 
Administrator

Wysłany: 2012-03-10, 13:39   

marcink napisał/a:

Oczywiście że tak :!: Dla dzieci w ogóle atrakcyjniejsze są ryby a nie rośliny. Przykro mi, że mam taką pasję, która rośliny stawia na pierwszym miejscu. Dlatego to ja będę próbował ich przekonać do swojej pasji a nie Oni mnie do swoich oczekiwań. Nie chcę firmować swoim nazwiskiem i Płockim Forum Akwarystycznym, zbiornika, które może każdy założyć i utrzymać.
Moja pasja jest bardziej intelektualna niż zmysłowa, bo opiera się o pewne zasady i reguły zarówno jeśli chodzi o wiedzę o utrzymaniu roślin, jak i wiedzę o budowie układów kompozycyjnych. Gdybym chciał mieć akwarium ogólne, towarzyskie, wielogatunkowe czy jak by je inaczej nazwał, to nie miałbym pomysłu na wymiar edukacyjny takiej akwarystyki. Bo co za wiedzę mógłbym innym ludziom przekazać? W akwarystyce roślinnej tej wiedzy jest tyle, że 45 minut wystarczy by powiedzieć tylko o najważniejszych kwestiach i to z różnych dziedzin nauki. Opowiadając o akwarium towarzyskim mógłbym co najwyżej nauczyć się z atlasu ryb akwariowych wymagań poszczególnych gatunków i poprzeć je własnym doświadczeniem. Ale nie o to w całej tej zabawie mi chodzi.
I na koniec powiem Ci Marcin o jednym zdarzeniu. W ostatnią środę, gdy robiłem podmianę wody a później wstrzykiwałem nawozy podeszła do mnie sympatyczna młoda kobieta, mama ucznia i spytała mnie czy nie chcę dużego glonojada? Nie czekając na moją reakcję ale patrząc i na mnie i na akwarium od razu sama sformułowała odpowiedź: "Ale lepiej nie, bo za delikatnie to wygląda i zrobiłby tam straszny bałagan"
Po prostu ludzie nie mieli do czynienia z takim typem akwarium, ale sami intuicyjnie wiedzą, że to inne akwarium niż te które znają.

dezerter 
Aktywny użytkownik
dezerter

Wysłany: 2012-03-10, 15:19   

Bardzo ciekawa aranżacja ,gdy roślinki się rozrosną będzie rewelacyjnie .Czy dzieci pomagają w pielęgnacji akwarium ?.

HUNCO 
Zainteresowany tematem
Arek

Wysłany: 2012-03-11, 09:14   

Kondycja roślina godna pochwały chłopaki. Mi trochę nie pasują te ciosane w prostokąt kamienie... Może jak roślinność ruszy i przykryje co nieco to będzie lepiej...
Pochwała należy się przede wszystkim Darkowi za upór i chęci do propagowania tego pięknego hobby :bravo:

Rybiarz 
Aktywny użytkownik
Rybiarz

Wysłany: 2012-03-14, 14:46   

Chyba się przepisze do 22

marcink napisał/a:
Postarajcie się chłopcy podciągnąć do poziomu Kuby - Rybiarza.

barthous 
Zainteresowany tematem

Wysłany: 2012-03-15, 21:27   

wow Darku nieźle urządziłeś to szkolne akwarium. Gdyby u mnie takie było ... ale tylko widać glony ;/ a dyrektor nie zgadza się na kupno sprzętu ba nawet roślin. Mają uczniowie pociechę ;)

Odpowiedz do tematu