Poprzedni temat «» Następny temat
Green Paradise [54l]
Autor Wiadomość
Kamil94 
Stały bywalec

Wysłany: 2012-09-16, 11:52   Green Paradise [54l]

Na początek chciałem podziękować wszystkim za rośliny. Bez Was ten aranż jeszcze by nie istniał. Teraz zwracam się do gości przeglądających ten temat...jeżeli myślicie, że takie szkiełko jest bardzo wymagające i trudne w utrzymaniu to powiem Wam, że poniekąd jesteście w błędzie. Owszem sprzęt na początku jest bardzo drogi, ale można stopniowo zwiększać jego ilość i jakość w ten sposób nie obciążając zbytnio domowego budżetu. Jeśli chodzi już o samo utrzymanie to owszem wymaga sporej wiedzy i zaangażowania, ale jeżeli wcześniej się odpowiednio przygotujemy to nie jest to takie straszne. Prawdą jest też, że na początku jest masa pracy częste podmiany w trakcie dojrzewania baniaka czy samo zalewanie to wymaga sporej ilości czasu.

Nawiązując teraz do mojego baniaka chciałbym powiedzieć, że naleciało mnie na coś bardziej naturalnego. Ten mój pseudo-holender z tamtego roku był istnym poligonem do testów, treningu i miejscem do doświadczeń jednocześnie. Teraz postanowiłem użyć kamieni i korzeni oraz stworzyć coś pomiędzy holendrem, a szkłem typu Amano. Większość powie, że to zwykłe roślinne i owszem nie jesteście w błędzie ponieważ jako, że nie zgadzam się z pewnymi założeniami Iwagumi, Ryuboku czy ogólnie akwarium typu nature stworzyłem coś swojego. Niestety ryby musiałem wpuścić od razu ponieważ nie miałem gdzie ich przetrzymać na czas dojrzewania.

Akwarium: 60x30x30 [54l]
Oświetlenie: 2x24W (T5 Osram Skywhite 880 )
Nawożenie: Micro: PG Classic oraz PG Ferro+ Macro: Sole (KH2PO4, K2SO4, KNO3, MgSO4x7H2O)
CO2: butla 0,5l + spiek ceramiczny.
Podłoże: keramzyt na wzniesienie, bazalt jako obciążenie keramzytu, JBL Aquabasis (żyzna warstwa) na to Manado, plaża z piasku .
Parametry wody: ph-nie mierzę; Kh-nie mierzę; Gh-nie mierzę; NO3-10; PO4-1.
Ogrzewanie: Hydor 75W.
Filtracja: filtr kaskadowy Aqua-el FZN-3 (ceramika na niej gąbka)
Podmiana wody: Ok. 1/3 objętości zbiornika raz na tydzień.
Woda: RO + uzdatniacz
Flora: Blyxa Japonica, Staurogyne Repens, Lilaeopsis Brasiliensis, Cryptocoryne Wendtii Tropica, Anubias Barteri var. nana, Bolbitis Compact, Eleocharis Parvula, Rotala Indica, Rotala Green, Limnophila Aromatica, Pogostemon Erectus, Micranthemum Umbrosum, Phoenix Moss, Willow Moss.
Fauna: Otosek - 4 szt. Neon Innesa - 15 szt. Krewetka Red Cherry - 72 szt. Bojownik Syjamski - 1 szt.

Układanie dna i ozdób

Kilka fociszy z samego zalewania i sadzenia

Teraz szkło po kilku dniach od startu

Minął tydzień, doszło trochę roślin i baniak wygląda tak:

Często patrzę na akwarium z boku dlatego starałem się podczas układania wszystkiego by szkło było atrakcyjne patrząc od przodu i właśnie od tej bocznej szyby.

Przepraszam za "brudną" plażę, ale wtedy nie chciało mi się już odgarniać wszystkiego

dwael 
Zapaleniec

Wysłany: 2012-09-16, 12:07   

Ładne. Nie chcę Cię dołować, ale te skały wkrótce porosną Ci jakimikolwiek glonami i przez to zrobią się mało estetyczne w wyglądzie. Można czyścić je szczoteczkami do zębów lub stosować inne wynalazki, ale czy to nie będzie uciążliwe?

Kamil94 
Stały bywalec

Wysłany: 2012-09-16, 12:11   

Właśnie o tym też chciałem napisać ;-) Te skały niedługo nie będą w większości widoczne bo przysłonią je rośliny. "Na widoku" zostaną tylko niektóre. Co do glonów pewne problemy zostawię w tym akwarium przyrodzie. Glon na skałach będzie jedną z nich...nooo ewentualnie raz na jakiś czas je przetrę szczoteczką. Tak samo z plażą...tylko raz na tydzień będę ją czyścił. Fajnie się w sumie patrzy jak krewetki mozolnie niosą za sobą kilka kulek Manado ;-)

darma11 
Administrator

Wysłany: 2012-09-16, 12:14   

Fajnie wyszło Kamil :ok: Faktycznie, to jest coś Twojego, pomieszałeś style ale w dobrym tego słowa znaczeniu i z pożytkiem dla warstwy wizualnej tego szkiełka.
Biała plaża Ci niedługo zniknie, Manado się obsunie. Ale nie uważam żeby to był problem. Będziesz musiał nisko trzymać eleocharisa, będzie dążył by pozasłaniać Ci kamienie.
Jak mchy na korzeniach się bujną, to zrobi się fajny klimat. Generalnie ciekawy pomysł. Bardzo mi się podoba.
A jak Agata oceniła pracę? Wiem, że żadnej kolorowej mozaiki by nie dała na tył! A Ty jakie tło dasz?

Kamil94 
Stały bywalec

Wysłany: 2012-09-16, 12:16   

Agata no jej się podoba bo generalnie ogląda tylko akwa na forum, w zoologach i u mnie także jest na tak ;-) Tło hmmm :mysli: zastanawiałem się nad białym i beżowym. Coś z tych kolorów w każdym razie nie czarny bo przymierzyłem czarny i akwa było optycznie o wiele wiele mniejsze.

Rybiarz 
Aktywny użytkownik
Rybiarz

Wysłany: 2012-09-16, 12:56   

Dwael ma rację. :bania:

A baniak ładny :rol: :rol: :rol:
Ostatnio zmieniony przez Rybiarz 2012-09-16, 15:21, w całości zmieniany 1 raz  

dwael 
Zapaleniec

Wysłany: 2012-09-16, 13:19   

Czy tylko mi się tak wydaje? Czy rzeczywiście Moraś nie wypowiadał się jeszcze w tym temacie ?

darma11 
Administrator

Wysłany: 2012-09-16, 13:25   

dwael napisał/a:
Czy tylko mi się tak wydaje? Czy rzeczywiście Moraś nie wypowiadał się jeszcze w tym temacie ?

Ale i tak ma rację.

Kamil94 
Stały bywalec

Wysłany: 2012-09-16, 13:29   

darma11 napisał/a:
dwael napisał/a:

Ale i tak ma rację.

Marek już ma taki skill, że się nawet wypowiadać nie musi, a i tak ma rację ;-)

dwael 
Zapaleniec

Wysłany: 2012-09-16, 13:48   

Ależ ja absolutnie nie neguje racji Morasia. Zgadzam się z nim w całej rozciągłości :) A poza tym Marek jest full op ;)

marcink 
Zapaleniec
marcink

Wysłany: 2012-09-16, 13:56   

Jak Marek nie ma racji to i tak ma rację :-)
A baniaczek całkiem nieźle się zapowiada :ok:

Rybiarz 
Aktywny użytkownik
Rybiarz

Wysłany: 2012-09-16, 15:22   

Cały czas dwael z Morasiem mi się myli :olaboga: :mysli: :shock:

darma11 
Administrator

Wysłany: 2012-09-16, 15:34   

Rybiarz napisał/a:
Cały czas dwael z Morasiem mi się myli :olaboga: :mysli: :shock:

Domyślamy się Kubuś. Tak sobie pożartowaliśmy, bo niedzielne popołudnie, to strasznie smętna pora jest dlatego próbujemy coś wesołego napisać. Po prostu wybór padł na Twój post.
Dobra, kończymy tego off topa, bo Kamil nas prześwięci :-(

Moraś 
Aktywny użytkownik

Wysłany: 2012-09-16, 18:04   

Bardzo ładny zbiornik Kamilu i z niecierpliwością będę oczekiwał dalszych aktualizacji :-)

No dobra czy ktoś mi napiszę o co chodzi z tą moją racją ? :mysli:

darma11 
Administrator

Wysłany: 2012-09-16, 18:25   

Rybiarz napisał/a:
Dwael ma rację. :bania:

Kubuś w pierwszej wersji napisał:

Rybiarz napisał/a:
Moraś ma rację. :bania:

Odpowiedz do tematu