Poprzedni temat «» Następny temat
Konary
Autor Wiadomość
darma11 
Administrator

Wysłany: 2012-07-05, 20:16   Konary

Nie mogłem się powstrzymać. Miałem przy sobie tylko 2 mpx, ale musiałem cyknąć fotki. Chodzi za mną coś takiego. Może i kogoś zainspiruje :-)

marcink 
Zapaleniec
marcink

Wysłany: 2012-07-06, 09:19   

Świetne , bardzo inspirujące.
Ja mam tak że zawsze gdy podziwiam przyrodę zaraz zaczynam analizować jak można by dany element wykorzystać w akwarystyce :-) Świat jest tak piękny , różnorodny i zaskakujący. Na pewno nigdy nie zabraknie nam inspiracji :!: :-) :!:

(A tak na marginesie , zarąbiste te twoje 2 mpx. Robione telefonem? Mój ma 5mpx ale takich zdjęć nie zrobi za Chiny)

darma11 
Administrator

Wysłany: 2012-07-06, 09:55   

marcink napisał/a:
(A tak na marginesie , zarąbiste te twoje 2 mpx. Robione telefonem? Mój ma 5mpx ale takich zdjęć nie zrobi za Chiny)

Marcin, podretuszowałem te zdjęcia bo inaczej niewiele było widać. Właśnie myślę, by wyposażyć się w taki aparat co 5 mega ma. Właśnie dla takich chwil :-)

Barbatula 
Aktywny użytkownik

Wysłany: 2012-07-06, 11:53   

Fajna inspiracja dla aranżacji pt Polskie rzeki i jeziora.
Na ostatnim zdjęciu widać linę - ktoś się do takiego aranżu przygotowuje i próbuje wyrwać drzewko.

darma11 
Administrator

Wysłany: 2012-07-06, 12:48   

Barbatula napisał/a:

Ja nie podchodzę akurat od tak dydaktycznej strony, by odtwarzać naturalne fragmenty podwodnego świata z takiej czy innej szerokości geograficznej. Nie było po prostu póki co takiej potrzeby.
Osobiście punkt ciężkości opieram na kreacji i korzenie znalezione w ojczystym zbiorniku mogą posłużyć mi do budowy każdej aranżacji. Tu jest fajny - jak dla mnie - przykład:

Barbatula 
Aktywny użytkownik

Wysłany: 2012-07-06, 15:38   

Zdjęcie fajne choć według mnie zbyt sterylne.
Chciałbym wiedzieć kiedy zostało zrobione to zdjęcie (licząc od startu zbiornika) i zobaczyć to akwarium np. po roku istnienia.
Z całym szacunkiem Darku, ale wygląda to (jak dla mnie) na zbiornik postawiony w celu zrobienia serii zdjęć do jakiegoś konkursu. Może się mylę, ale w takim przypadku mamy raczej doczynienia ze sztuką aranżacji a nie z akwarystyką.

darma11 
Administrator

Wysłany: 2012-07-06, 16:50   

Maćku, nie wiem z czego to wynika, ale po raz drugi ja piszę o jednym a Ty o czymś innym :-/
Starasz się wyważyć otwarte drzwi.
Barbatula napisał/a:
Z całym szacunkiem Darku, ale wygląda to (jak dla mnie) na zbiornik postawiony w celu zrobienia serii zdjęć do jakiegoś konkursu.

Nie musisz używać zwrotu typu "z całym szacunkiem" w odniesieniu do tej sytuacji. To jest bardzo dobrze znana miłośnikom akwariów roślinnych praca Dave'a Chow'a z Hong Kongu, która wygrała IAPLC 2007.
Wiesz, lub nie - ale jednym z kryteriów oceny prac w tym konkursie jest zdolność utrzymania aranżacji w czasie. Jak spojrzysz na rośliny użyte w tej pracy a do tego sam masz doświadczenie w ich uprawie, to stwierdzisz że ten aranż długo może pociągnąć. Sam wiesz, że ingerować w łodygowce musisz (nie mówię o obcinaniu), ingerować w rozrost Vallisnerii, Sagittarii, eleocharisów musisz. Ale jeśli robisz to z precyzją, to taki aranż utrzymasz bardzo długo.
----------------------------------------------------------
Widziałeś pracę Piotrka Dymowskiego którą kilka dni temu wygrał The Best Nature Aquarium's Design 2011? Przecież takich podwodnych krajobrazów nie znajdziesz w żadnym rejonie świata. Ale jak dobrze przypatrzysz się tytułowi konkursu, to może zrozumiesz że nie chodzi tu o akwarystykę w Twoim rozumieniu. Co prawda niepotrzebnie pokutuje używanie słowa "nature" w opisie samej gałęzi akwarystyki i w tytułach konkursów, ale pojęcie "design" sugeruje że mamy do czynienia ze sztuką (konstrukcją, projektem) w obrębie akwarystyki a nie z samą akwarystyką. Nikt tego nie ukrywa a Ty piszesz :
Barbatula napisał/a:
Może się mylę, ale w takim przypadku mamy raczej doczynienia ze sztuką aranżacji a nie z akwarystyką.

Nigdy nie twierdziłem że jest to jedynie słuszna gałąź akwarystyki, ale póki co jeszcze najbardziej mnie pochłania (choć widzę na horyzoncie inne atrakcje). Ale proszę Cię Maćku nie wyważaj drzwi, które są po prostu otwarte.

Barbatula 
Aktywny użytkownik

Wysłany: 2012-07-07, 08:15   

darma11 napisał/a:
Wiesz, lub nie - ale jednym z kryteriów oceny prac w tym konkursie jest zdolność utrzymania aranżacji w czasie.

Tak z ciekawości - jak wygląda taka ocena? Nalezy wysłać 2-3 serie zdjęć zrobione w różnych odstępach czasu?

A z wcześniejszego postu:
darma11 napisał/a:
Barbatula napisał/a:

Ja nie podchodzę akurat od tak dydaktycznej strony...

To nie dydaktyka, to jak sam napisałeś: inspiracja. Tak jak fajny kamień może być inspiracją do stworzenia fajnego Malawi, Tanganiki, iwagumi ...
Ostatnio zmieniony przez Kamil94 2012-07-07, 20:42, w całości zmieniany 1 raz  

darma11 
Administrator

Wysłany: 2012-07-07, 09:01   

Maćku, tu masz stronę, gdzie są wymienione kryteria oceny prac na konkurs IAPLC. O interesującym Cię kryterium jest tylko mała wzmianka. Ja tylko chcę powiedzieć, iż wysyłamy jedno zdjęcie zbiornika od frontu.
Nieaktualny jest ostatni akapit tekstu na tej stronie, W tym roku zmieniono regulamin oceniania, ale nie kryteria.
http://www.aquarium-desig...onkursie-iaplc/

Barbatula napisał/a:

darma11 napisał/a:
Ja nie podchodzę akurat od tak dydaktycznej strony...

Barbatula napisał/a:
To nie dydaktyka, to jak sam napisałeś: inspiracja. Tak jak fajny kamień może być inspiracją do stworzenia fajnego Malawi, Tanganiki, iwagumi ...

No i właśnie o to mi się rozchodzi. Jak obserwuję korzenie drzewa tkwiące w polskim jeziorze, to mogą zainspirować mnie do wykonania aranżu z użyciem różnej flory i fauny, np. pochodzącej z Ameryki Południowej. Niekoniecznie pochodzącej tylko z polskich rzek i jezior.

Barbatula 
Aktywny użytkownik

Wysłany: 2012-07-07, 09:42   

Jeżeli dobrze czytam to został usunięty akapit
Cytat:
Ocenie na podstawie rodzaju użytych roślin i warunków w akwarium podlega upływ czasu w aranżacji.

Czy aranżacja jest możliwa do utrzymania przez długi okres czasu ?

Czyli to o czym pisałem na początku.
No cóż to moja własna i prywatna ocena, ale nie lubię oceniania na podstawie kryteriów subiektywnych

I dalej z tego samego regulaminu oceniania
Cytat:
Oddanie naturalnej atmosfery (Maksimum 20 punktów)

No cóż temat rzeka. Gdyby poprosić o ocenę np. grono botaników, dendrologów, geologów itd. to mogłoby się okazać, że spora część akwariów, które biorą udział w konkursie nie spełnia tego wymogu bo np. zastosowany w kompozycji korzeń drzewa xx nie rośnie w miejscu gdzie występują zastosowane w kompozycji skały/piasek/żwir yy.
Z drugiej strony np. zastosowanie wiślanego piasku w połączeniu z korzeniami np. olchy nie miałoby szans na zakwalifikowanie się do konkursu.
Wiem - czepiam się

dezerter 
Aktywny użytkownik
dezerter

Wysłany: 2012-07-07, 11:05   

Witam,wydaje mi się,że w tym wszystkim chodzi o stworzenie pewnego krajobrazu,który nie koniecznie musi przedstawiać dany skrawek regionu.Naturalne zaś mają być wszystkie elementy danego zbiornika,mimo wszystko jest to piękne i zapiera dech,bynajmniej dla mnie.Pewnie aranżacja stworzona z naszych rodzimych materiałów miałaby szanse w konkursie wszystko zależy od skomponowania ze sobą tych skałek,piasku,drzewa.

Barbatula 
Aktywny użytkownik

Wysłany: 2012-07-07, 11:38   

dezerter napisał/a:
... stworzenie pewnego krajobrazu,który nie koniecznie musi przedstawiać dany skrawek regionu...

Z tym, że krajobraz to całość - domy, rośliny, ziemia, drzewa, ukształtowanie terenu. Te właśnie elementy muszą ze sobą współgrać inaczej mamy takie "kwiatki" jak góralska chata na Mazowszu, która pasuje do tutejszego krajobrazu jak pięść do nosa.

dezerter napisał/a:
Naturalne zaś mają być wszystkie elementy danego zbiornika

Trudno się z Tobą nie zgodzić bo raczej nie wyobrażam sobie żeby przyjęto do konkursu pracę z plastikową czaszką w środku ;-)

dezerter napisał/a:
Pewnie aranżacja stworzona z naszych rodzimych materiałów miałaby szanse w konkursie wszystko zależy od skomponowania ze sobą tych skałek,piasku,drzewa.

Jeśli odtwarzałaby wygląd jezior Mazurskich - to zdecydowanie nie. Jeśli pokazywałaby coś innego przy wykorzystaniu tych materiałów - zdecydowanie tak.

Moraś 
Aktywny użytkownik

Wysłany: 2012-07-11, 08:25   

Bardzo ładne fotki Darku .
Mi osobiście podobają się takie motywy .

Odpowiedz do tematu