Poprzedni temat «» Następny temat
Zimowe inspiracje 2011
Autor Wiadomość
darma11 
Administrator

Wysłany: 2011-03-27, 22:52   Zimowe inspiracje 2011

W pierwszych dniach stycznia wybrałem się nad Skrwę po korzenie do nowej aranżacji. Czuję niewytłumaczalną sympatię do mchów i korzeni, więc jeśli najdzie mnie ochota na wyposażenie mojego zbiornika w ciekawe korzonki, zawsze jeżdżę za Kobierniki. Za wysypiskiem śmieci jakieś 1,5 kilometra jest przepiękna dolina na dole której wije się Skrwa. Zostawiam samochód niedaleko od betonowego mostu i idę w kierunku gdzie był kiedyś młyn. Tam prąd rzeki jest tak bystry prawie jak w górskim potoku. W samej rzece trudno znaleźć interesujące badyle. Ale za to na stromych skarpach w trawach i w mchu zawsze coś znajdę. Z góry sączą się strumyki, które wpadają do głównego koryta. Teren jest grząski a wiele korzeni jest schowanych pod warstwą błota. Nie byłem pewien czy i tym razem uda mi się coś znaleźć, gdyż warstwa śniegu dokładnie pokrywała pola. Na szczęście w tych miejscach gdzie spływały strumyki śniegu w ogóle nie było. Szczerze mówiąc zimą nigdy w tym miejscu nie byłem. W styczniu również, jak latem czy na wiosnę, bez gumowych butów nie miałbym tam czego szukać. Najważniejsze, że znalazłem kilkanaście fajnych korzonków. Oto kilka fotek z owej wyprawy. Nie miałem niestety lepszego sprzętu do fotografowania, więc jakość zdjęć jest słaba.

Rybiarz 
Aktywny użytkownik
Rybiarz

Wysłany: 2011-12-20, 13:39   

WoW nieźle podsuneło mi to myśl na nowe użądzenie akwaria
Dziex
Musze się jednak nauczyć zakładać mech na korzenie :-(

Moraś 
Aktywny użytkownik

Wysłany: 2011-12-20, 16:47   

Rybiarz napisał/a:
Musze się jednak nauczyć zakładać mech na korzenie :-(

spoko to żadna filozofia :-)

vanila 
Początkujący

Wysłany: 2011-12-20, 21:05   

może temat zakładania mchów na korzeniach ktoś opisze. Niedługo będę z mchami walczył i byłoby mi łatwiej. Pozdrawiam.

darma11 
Administrator

Wysłany: 2011-12-20, 21:40   

Hey
W wiązaniu mchów nie ma jakieś szczególnej filozofii i nie ma jakieś jednej metody postępowania.
Przy mchach, które mają postać gałązek, np. christmas moss, java moss - bierzemy kilka gałązek (4-5 sztuk) i okręcamy dookoła patyka. Przyciskamy palcem i okręcamy dookoła zwykłą nitką. Okręcone gałązki zajmą powiedzmy 3 centymetry długości na patyku. Po czym ponownie przykładamy kilka gałązek i ponownie okręcamy na patyku, ponownie przyciskamy palcem i okręcamy dookoła nitką. Robimy tak, dopóki nie okręcimy całego interesującego nas badyla. Pamiętamy, by ułożyć gałązki mchu w tym samym kierunku.
Przy mchu Phoenix moss (Fissidens fontanus) przykładamy po kilka ogonków (jeden na drugim) do patyka i okręcamy nicią. Tuż obok przytykamy następnych kilka ogonków i ponownie okręcamy nicią. To są krótkie ogonki, więc nie daje pokryć się tak dużej powierzchni patyka jak w przypadku poprzednich mchów, ale pamiętamy, by nie zostawić pustego miejsca na patyku, czyli by patyki nie prześwitywały przez mech. Najłatwiejszy do przywiązania jest Flame moss, bo ma on postać długich cienkich warkoczy. Bierzemy w kupkę 5-8 pojedynczych warkoczyków i okręcamy je dookoła patyka, po czym okręcamy je nitką dookoła patyka.
Ostatnio ciekawy sposób instalowania mchów na kamieniach pokazał Takashi Amano. Posiekał nożem kępkę mchu, jak sieka się natkę pietruszki czy koper i wtarł w kamień przed zalaniem zbiornika. Po kilku tygodniach mech zaczął się rozrastać.

To moje mchy na patykach, które przywiozłem właśnie z wyżej opisanej wyprawy w styczniu 2011 roku.
Przyjemnej zabawy z mchami :-) Ja je w każdym razie bardzo lubię.

Rybiarz 
Aktywny użytkownik
Rybiarz

Wysłany: 2011-12-21, 15:03   

darma11 napisał/a:
Hey
W wiązaniu mchów nie ma jakieś szczególnej filozofii i nie ma jakieś jednej metody postępowania.
Przy mchach, które mają postać gałązek, np. christmas moss, java moss - bierzemy kilka gałązek (4-5 sztuk) i okręcamy dookoła patyka. Przyciskamy palcem i okręcamy dookoła zwykłą nitką. Okręcone gałązki zajmą powiedzmy 3 centymetry długości na patyku. Po czym ponownie przykładamy kilka gałązek i ponownie okręcamy na patyku, ponownie przyciskamy palcem i okręcamy dookoła nitką. Robimy tak, dopóki nie okręcimy całego interesującego nas badyla. Pamiętamy, by ułożyć gałązki mchu w tym samym kierunku.
Przy mchu Phoenix moss (Fissidens fontanus) przykładamy po kilka ogonków (jeden na drugim) do patyka i okręcamy nicią. Tuż obok przytykamy następnych kilka ogonków i ponownie okręcamy nicią. To są krótkie ogonki, więc nie daje pokryć się tak dużej powierzchni patyka jak w przypadku poprzednich mchów, ale pamiętamy, by nie zostawić pustego miejsca na patyku, czyli by patyki nie prześwitywały przez mech. Najłatwiejszy do przywiązania jest Flame moss, bo ma on postać długich cienkich warkoczy. Bierzemy w kupkę 5-8 pojedynczych warkoczyków i okręcamy je dookoła patyka, po czym okręcamy je nitką dookoła patyka.
Ostatnio ciekawy sposób instalowania mchów na kamieniach pokazał Takashi Amano. Posiekał nożem kępkę mchu, jak sieka się natkę pietruszki czy koper i wtarł w kamień przed zalaniem zbiornika. Po kilku tygodniach mech zaczął się rozrastać.

To moje mchy na patykach, które przywiozłem właśnie z wyżej opisanej wyprawy w styczniu 2011 roku.
Przyjemnej zabawy z mchami :-) Ja je w każdym razie bardzo lubię.

Obrazek

Obrazek

Supcio
Ja mam zamiar kupić akwa tak ok 140cm długości.
Powiększałem staw na działce i mam 2 metrowy korzeń mam zamiar skrócić i całego okryć mchem trochę to zajmie ale koniec będzie fajny.

Odpowiedz do tematu