Poprzedni temat «» Następny temat
Parametry wody w akwarium
Autor Wiadomość
darma11 
AdministratorPomógł: 57 razy
Wiek: 41
Dołączył: 19 Mar 2011
Posty: 3056
Skąd: Płock
Wysłany: 2011-03-27, 14:51   Parametry wody w akwarium

Przedstawiam Wam trochę informacji na temat głównych parametrów wody, które pozwolą Wam kontrolować sytuację w akwarium. Nie ma niestety innego sposobu na diagnozę tych parametrów jak kupno testów. Kiedy będziecie mieć już trochę doświadczenia, może nauczycie się czytać z roślin, ale póki co na końcu artykułu zaproponuje Wam najlepsze testy w moim przekonaniu, których sam używam. W takim razie zaczynamy

Odczyn wody - Wartość pH oznacza czy woda ma odczyn kwaśny, obojętny czy zasadowy. Dla ryb różnych gatunków pH wody powinno być podobne do występującego w wodach naturalnych z których pochodzą. Niektóre gatunki jak na przykład kąsaczowate wymagają wody bardziej kwaśnej (pH +/- 6). Pielęgnice z jeziora Malawi wymagają wody bardziej zasadowej (pH 7,7-8,6). Dla większości roślin pożądany jest odczyn wody zbliżony do obojętnego (pH około 7).

Twardość- często się mówi, że jakaś woda jest "twarda", o innej znów, że "miękka". Co to oznacza? O twardości wody decyduje zawartość soli wapnia i magnezu oraz węglanów (dlatego rozróżnia się twardość ogólną i węglanową). Miarą twardości najczęściej stosowaną w akwarystyce jest stopnień niemiecki (o2). By Gdy mamy zbyt miękką wodę, powinniśmy dodać naturalnego wapienia lub dolomitu. Jeśli mamy zbyt twardą wodę, powinniśmy zainwestować w filtr odwróconej osmozy (RO) . Możemy zrobić to też tańszym kosztem i zakupić żywicę jonowymienną, na przykład Filtrax K, czyli kationit firmy Zoolek i przesączać przez niego wodę kranową.

Twardość ogólna – oznaczana jest symbolem GH lub TwO. Określona jest przez zawartość całkowitą soli wapnia i magnezu. Najczęściej twardośc ogólna TwO jest wyższa od twardości węglanowej (TwW), jednak w przypadku wód zawierających węglany i wodorowęglany sodu i potasu twardość węglanowa może być wyższa od ogólnej. Sytuacja taka występuje czasem w przypadku wody zmiękczonej kationitom sodowym, który wymienia kationy wapnia i magnezu na kationy sodu.

Twardość węglanowa - oznaczana jest symbolem KH lub TwW i najczęściej stanowi część twardości całkowitej (ogólnej). Zależy ona od zawartości węglanów i wodorowęglanów w wodzie. Twardość węglanowa i obecność soli wapnia zapewniają stabilność odczynu wody. Im niższa jest twardość węglanowa, tym mniej stabilna jest wartość pH wody. Jednocześnie tym łatwiej ją zmienić.
Wartość KH ma ogromny wpływ na pH i zawartość w niej dwutlenku węgla (CO2).
Jeśli nie mamy w akwarium żadnych substancji jonowymiennych, takich jak na przykład podłoże Amazonia firmy Ada (które skutecznie zbija twardość ), to znając odczyn wody w akwarium (ph) i wiedząc jaką mamy twardość węglanową (KH) ze specjalnej tabeli możemy odczytać zawartość CO2 w naszym akwarium. Oto taka tabela:Azotany (NO3) są końcowym produktem cyklu azotowego w akwarium. Powstają z azotynów, które rozkładane są przez bakterie nitryfikacyjne. Azotyny z kolei powstają w skutek utleniania amoniaku. Amoniak zaś wprowadzany jest do akwarium przez odchody ryb i odpady niezjedzonego pokarmu. Jeśli prześledzimy ten proces w odwrotnym kierunku, to będzie to właśnie zamknięty cykl azotowy.
O ile amoniak i azotyny są bardzo niebezpieczne dla organizmów wodnych a ich poziom w akwarium powinien wynosić "0" o tyle poziom azotanów w wodzie może być obecny w większych ilościach. Azotany są naturalnym nawozem makroelementowym dla roślin. W instrukcji testu kropelkowego SERY jest jednak napisane, że wzrost azotanów powyżej 50 mg/l powoduje zatrzymanie rozwoju ryb i roślin. Co nie jest jednak zgodne z prawdą, o czym świadczy metoda nawożenia Estimative Index, która zakłada iż bardziej niebezpieczny dla roślin jest niedobór niż nadmiar składników (w tym NO3) a efekty osiągane przez zwolenników tej metody w postaci pięknych, zdrowych i soczyście zielonych roślin są godne pozazdroszczenia. Uważam, że w niejednym przypadku wartość 50 mg/l została u nich przekroczona w odniesieniu do azotu.
Na jakim zatem poziomie utrzymywać azot (NO3). Są różne szkoły. Prócz często wspominanej przeze mnie szkoły Estimative Index, niektórzy utrzymują azot na poziomie 5 mg/l i to z dobrym skutkiem. Osobiście staram się utrzymać NO3 na poziomie 10 - 15 mg/l
Aby podnieść wartość NO3 w akwarium, prócz firmowych nawozów zwierających azot możemy zastosować saletrę potasową (KNO3).
Aby obniżyć wartość NO3 w akwarium podmieniamy wodę.

Fosforany (PO4)
Fosfor, odgrywa kluczową rolę w procesach energetycznych komórek. Do akwarium dostaje się głównie wraz z odchodami ryb i nie zjedzonymi resztkami pokarmu. Dobrym sposobem na podniesienie fosforu jest podanie ochotki. Jeszcze jakiś czas temu panowało przekonanie, które pokutuje do dziś, że podwyższony poziom fosforu jest przyczyną pojawienia się glonów w akwarium. Dzisiaj uważa się, że glony powstają wskutek nieprawidłowej proporcji pomiędzy azotem (NO3) a fosforem (PO4). Proponowany poziom między N a P wynosi 6:1 i nie proponuje się by wynosił miej, bo wtedy to prośba o glony. Może być wyższy i glony nie powinny wtedy się pojawić. U mnie w akwarium stosunek między N a P staram się trzymać mniej więcej na poziomie 10:1. Parząc na wartość azotu, można bez trudu odgadnąć, że PO4 trzymam mniej więcej na poziomie 1 mg/l.
Aby podnieść wartość PO4 w akwarium, prócz firmowych nawozów zwierających fosfor możemy zastosować diwodorofosforan potasu (KH2PO4).
Aby obniżyć wartość KH2PO4 w akwarium podmieniamy wodę.

To zdjęcie moich testów. Polecam testy Sery na azotany i fosforany a na twardość ogólną i węglanową oraz na pH polecam testy Zooleka. Poniżej rozpuszczony według kalkulatora zestaw soli do nawożenia oraz firmowe mikro.


 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Stworzył: PatrykSpec | Edytował: kooza (TrzecI)