Poprzedni temat «» Następny temat
RYUBOKU
Autor Wiadomość
darma11 
AdministratorPomógł: 57 razy
Wiek: 44
Dołączył: 19 Mar 2011
Posty: 3063
Skąd: Płock
Wysłany: 2011-03-27, 08:51   RYUBOKU

Kontynuuję prezentację poszczególnych stylów aranżacyjnych, jakie można zastosować w akwarium naturalnym. Każdy taki styl opiera się na pewnych założeniach i jest w większym, niż w mniejszym stopniu aktywnością świadomą. Dzisiaj napiszę o stylu, który nazywa się RYUBOKU i polega na zastosowaniu w akwarium korzeni, jednak dowolnośc w ich ułożeniu jest tutaj większa niż kamieni w Iwagumi.

Styl RYUBOKU opiera się na wykorzystaniu w zbiorniku, jako głównego elementu dekoracyjnego drewna i korzeni. Korzenie zastosowane w kompozycji powinno przypominać konary drzew np. w puszczy, bądź lesie czy nawet parku narodowym, bądź krajobrazowym.
Do stworzenia kompozycji powinniśmy użyć drewna jednogatunkowego. Przed zalaniem akwarium musimy przystąpić do układania korzeni, nie wątpliwie jest to najtrudniejszy proces tworzenia aranżacji w stylu ryuboku, bo od ustawienia korzeni zależy końcowy obraz akwarium. (1)
Rośliny w ryuboku to przede wszystkim różne rodzaje mchów, Anubias, Cryptocoryne beckettii, Cryptocoryne wendtii brown-green,Cryptocoryne balansae, Cryptocoryne spiralis, Cryptocoryne undulata, Cryptocoryne wendtii - Mi Oya, Echinodorus tenellus, Echinodorus angustifolius, Eleocharis vivipara, Glossostigma elatinoides, Hemianthus micranthemoides, Ludwigia arcuata, Lilaeopsis novae - zelandiae, Microsorum pteropus, Microsorum narrow, Microsorium pteropus narrow leaf, Microsorum pteropus Windelov, Taxiphyllum barbieri, Vallisneria nana. (3)

Takashi Amano w ten sposób opisuje swoją filozofię związaną z zakładaniem aranżacji w stylu Ryuboku.
Kiedy decydujesz się na wybór korzeni, musisz mieć na uwadze rozmiar swojego akwarium. Jeśli nie mamy do czynienia z akwarium otwartym, korzenie zbyt duże, wystające, nie będą użyteczne. Ja zazwyczaj w Akwariach Naturalnych, używam różnych korzeni, aby stworzyć rodzaj ramy dla całej kompozycji. Łącząc kilka kawałków korzeni, można sprawić, że nieco mniejsze elementy będą sprawiały wrażenie jednego, dużego korzenia. Aby kompozycja była jak najbliższa założonym koncepcjom, należy korygować kierunek i kąt ułożenia korzeni. (2)
UŁOŻENIE KORZENI
Aby zmieniać kąt ułożenia korzeni i ustabilizować je w danym miejscu można używać kamieni. Aby unieruchomić korzenie i jednocześnie nadać im naturalny wygląd, odpowiedniej wielkości kamienie układa się pomiędzy korzeniami a podłożem lub wokół korzeni. Jeśli do tych kamieni przymocujemy Willow Moss (gatunek mchu), ten z czasem rozrośnie się i uzyskamy wrażenie naturalnego ułożenia kamieni i korzeni. Jeśli Willow Moss na kamieniach rośnie oporniej niż na korzeniu, zaleca się mocowanie go za pomocą Riccia Line zamiast Moss Cotton, która jest nicią bawełnianą. Jeśli mamy do dyspozycji kilka kamieni o różnych rozmiarach, zastanówmy się jak ich użyć, można układając je wokół korzeni, przełamać nieco szablon i spotęgować w ten sposób wrażenie naturalności. (2)


SADZENIE ROŚLIN NA KORZENIACH
Po ułożeniu korzeni w akwarium i zaaranżowaniu ich jako elementów kompozycji, można przystąpić do umieszczania na nich Willow Moss. Aby uzyskać naturalny wygląd, polecam umieszczenie mchu tylko na części korzenia, zostawiając nieco wolnego miejsca. Mchy należy umieszczać w określonych miejscach korzenia, takich jak wszelkie załamania oraz na końcach. Dzięki temu można podkreślić walory kompozycji i ukryć nieestetyczne fragmenty, powstałe np. przy przecinaniu korzeni. Aby ułatwić sobie zadanie, można zrobić kilka zdjęć korzeni ułożonych w zbiorniku, dzięki temu bez problemu odłożymy korzeń na właściwe miejsce. Należy pamiętać o spryskaniu mchu wodą, aby zabezpieczyć go przed wyschnięciem w trakcie mocowania na korzeniu, po zakończeniu mocowania również należy zwilżyć mech.(2)

SADZENIE PAPROCI
Microsorium „Narrow Leaf" oraz Bolbitis rosną otaczając korzenie. Mocuje się je na korzeniach w końcowej fazie tworzenia kompozycji. Dzieje się tak ponieważ są to rośliny o bardzo efektownym wyglądzie i stanowią kluczowy element aranżacji. Ich ułożenie jest uzależnione od ogólnego rozmieszczenia całej kompozycji. W zależności od ich umiejscowienia wyróżniamy trzy metody mocowania paproci na korzeniach.
Pierwsza metoda to mocowanie ich bezpośrednio na korzeniu, przy użyciu Wood Tight - winylowej żyłki z drutem wewnątrz. Ma ona naturalny kolor zbliżony do barwy korzeni, więc jest praktycznie niewidoczna. Usuwa się ją, kiedy roślina rozrośnie się na korzeniu.
Druga metoda to umocowanie rośliny na małych kamieniach, umieszczanych na wyznaczonym obszarze. Stosowana w miejscach, gdzie korzenie leżą blisko siebie i trudno byłoby mocować rośliny bezpośrednio na nich.
Kolejna metoda polega na wkładaniu roślin, takich jak Microsorium, pomiędzy konary korzenia. Stosuje się ją tylko wtedy, kiedy konary korzeni stykają się ze sobą w miejscach, w których roślina ma być posadzona. Jest to metoda zdecydowanie najprostsza i dająca najbardziej naturalny efekt. Dzięki właściwemu zastosowaniu powyższych metod umieszczania Microsorium i Bollbitis na korzeniach oraz korzystając z techniki mocowania na nich mchów, nasze korzenie stworzą wrażenie niezwykłej naturalności.(2)PIERWSZY PLAN
Dzięki zastosowaniu jasnego piasku na pierwszym planie, uzyskamy efekt rozświetlenia pierwszego planu i całej aranżacji. Równoważy to nieco mroczniejsze wrażenie środkowej części przestrzeni akwarium, wywołane przez umieszczone tam ciemne korzenie. W wielu innych Akwariach Naturalnych również na pierwszym planie sadzi się rośliny. Generalnie rośliny sadzi się wówczas poczynając od przodu zbiornika, po zakończeniu rozmieszczania korzeni i kamieni. W układzie prezentowanym, korzenie tworzą łuk na drugim planie kompozycji. Po otoczeniu ich kamieniami, na pierwszym planie posadzono Glossostigmę. Jest to roślina, która szybko się rozwija i szeroko rozrasta, należy więc sadzić ja zachowując przestrzeń pomiędzy poszczególnymi sadzonkami. Ponadto trzeba zachować odstęp ok. 1-2 cm od szyby, ponieważ jej pędy szybko dotrą do ściany akwarium, jeśli wsadzi się ją zbyt blisko. Aby uzyskać wrażenie naturalności wsadziłem Echinodorus tenellus wokół korzeni i pomiędzy kamieniami. Pędy Echinodorus tenellus także rozrastają się wokół i mogą wrosnąć między Glossostigmę, czyniąc pierwszy plan jeszcze bardziej zbliżonym do natury.(2)Jak zauważyliście Takashi Amano używa do mocowania mchów i paproci specjalnych (drogich) nici, które My spokojnie możemy zastąpić zwykłymi nićmi. One po pewnym czasie co prawda skrachcieją, ale do tego momentu i mech i na przykład microsorium zdążą swoimi haczykami czy korzeniami przytwierdzić się do korzenia.
Ze swojej strony dodam jeszcze, że najlepiej jeśli wstępny aranż ułożymy poza akwarium, zaznaczając na podłodze bądź stole wymiary dna naszego zbiornika. W ten sposób będziemy wiedzieć do jakich wymiarów będziemy musieli poskracać nasze drewno, lub jakie kawałki wybrać, by zmieściły się w naszym akwarium. Gdy umieścimy już nasze korzenie na substracie w akwarium, tak jak ostatecznie mają wyglądać, dobrze jest je przysypać jeszcze substratem, tym sposobem osiągamy wrażenie ze korzenie nie leżą na podłożu ale wyrastają z niego.
Poniżej przedstawiam Wam moje trzy projekty w stylu Ryuboku:


Jako że nie dysponuję swoim tutorialem a chciałbym pokazac Wam poszczególne etapy powstawania takiego zbiornika posłużę się wycinkiem profesjonalnie opisanej i sfotografowanej relacji.
To przykład aranżacji w stylu Ryuboku w wykonaniu Maćka Michalskiego (chester) jednego z czołowych polskich aquascaperów.

W tylnej części znalazł się pył węglowy, Bactozym, Biogrunt oraz Floran. W tej strefie będą rosły rośliny. Z przodu jest duża plaża, utworzona z piasku kwarcowego.Zastosowano tu drewno mahoniowe i kilka małych bieszczadzkich kamyków.
W następnym kroku Maciek obsadził korzenie mchami i paprociami. Na tym etapie ważne jest, by co jakiś czas zraszać rośliny.Po zalaniu podłoża wodą można było przystąpić do sadzenia roślin, rosnących w podłożu. Rośliny takie jak kryptokoryny czy ponikło mają za zadanie stworzyć delikatny tylny plan, nieodciągający uwagi od korzeni.To finałowa fotka aranżacji. Maciek nawoził ten zbiornik tylko Planta Gainer Classic (mikro) i jak pisze, aranżacja z tego typu roślinami jest idealna na wakacje - rośliny nie rozrastają się bardzo szybko i bez większego uszczerbku wytrzymują 2-3 tygodnie bez nawożenia i pielęgnacji.(4)(1)http://www.gsa.org.pl/for....php?f=12&t=622
(2)http://www.naacademy.pl/K...m,1,0,0,385.htm
(3)To opis wykonania zbiornika w wydaniu Takashi Amano: http://www.aquarist.pl/vi....php?f=79&t=192
(4)http://free.of.pl/c/chesteraquarium/ryuboku.htm

Pozdrawiam
darma11
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Stworzył: PatrykSpec | Edytował: kooza (TrzecI)